MEDYCZNE KOMPLETY: jak zadbać o zdrowie najmłodszych? (RELACJA)
MEDYCZNE KOMPLETY Poradnikzdrowie.pl - multimedialna konferencja z udziałem ekspertów zdrowia i pacjentów skierowana do studentów uczelni medycznych i lekarzy rozpoczynających praktykę już za nami! Konferencja odbyła się 16 listopada 2019r. w hotelu Bellotto w Warszawie i była w całości poświęcona pacjentom najmłodszym, czyli dzieciom w wieku od 0 do 3 lat i chorobom, na które zapadają.
I nie mówimy tu o przeziębieniu, ale o schorzeniach, które rozwijają się i trwają często latami. Jakie to schorzenia? Czy wszystkie dzieci w każdym regionie kraju mają jednakowy dostęp do opieki medycznej? Na co najczęściej uskarżają się rodzice? Na te pytania odpowiadali eksperci: Agnieszka Wernik, Dyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych Biura Rzecznika Praw Pacjenta oraz Anna Dela z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaproszeni do rozpoczynającego I edycję MEDYCZNYCH KOMPLETÓW panelu dyskusyjnego pt. "Zdrowe dziecko = zdrowy dorosły, czyli jak zapewnić równy dostęp do opieki zdrowotnej każdemu polskiemu dziecku już od pierwszych lat życia". Panel poprowadziła Marta Balko - redaktor prowadząca superbiz.pl i szef działu porad „Super Expressu”.
Wśród schorzeń najczęściej występujących u dzieci w wieku od 0 do 3 lat paneliści otyłość, która nie tylko jest chorobą samą w sobie, ale także prowadzi do wielu innych chorób. Dlatego im szybciej rodzice rozpoczną leczenie i zasięgną fachowej pomocy, tym lepiej dla dziecka.
O leczeniu dziecięcej otyłości mówił podczas MEDYCZNYCH KOMPLETÓW dr hab. n. med. Paweł Matusik z Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Czytaj także: MEDYCZNE KOMPLETY: Otyłość u dzieci - jak leczyć?
Dr Matusik podkreślił, że w leczeniu otyłości u dzieci ważna jest praca zespołowa kilku specjalistów: lekarza obesitologa (specjalisty leczenia nadwagi i otyłości), a także psychologa, fizjoterapuety oraz dietetyka. Istotna jest także świadomość i wiedza rodziców jak prawidłowo odżywiać dziecko od pierwszych dni jego życia, czyli najpierw mlekiem mamy, a później kolejnymi produktami żywieniowymi. Te zalecenia uczestnikom MEDYCZNYCH KOMPLETÓW przedstawiły:
- dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska - specjalista ds. żywienia, dietetyk, współpracownik Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, autorka cyklu audycji pt. „dr Witaminka” na antenie Polskiego Radia Dzieciom,
- dr hab. Beata Pięta - kierownik Zakładu Praktycznej Nauki Położnictwa UM, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych.
Kolejnym zagadnieniem, któremu MEDYCZNE KOMPLETY zorganizowane przez serwis Poradnikzdrowie.pl poświęciły uwagę były kwestie chorób skóry. Dr n. med. Małgorzata Skibińska przygotowała dla gości konferencji dwa wykłady dotyczące atopowego zapalenie skóry (AZS), czyli najczęściej występującej przewlekłej choroby skóry u dzieci oraz o różnicowaniu AZS z alergią skórną. Studenci medycyny mogli uczyć się na prezentowanych przypadkach – dr Skibińska pokazywała im konkretne choroby i ich objawy u pacjentów.
Czytaj także: MEDYCZNE KOMPLETY: Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Podczas MEDYCZNYCH KOMPLETÓW - konferencji edukacyjnej na temat zdrowia i rozwoju dziecka w wieku 0-3 lata nie mogło zabraknąć panelu edukacyjnego dotyczącego szczepień. Udział w niej wzięli dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz - Profesor Nadzwyczajny NIZP-PZH oraz Anna Tymoczko, Kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Towarzyszył im prawnik, Marcin Flak – Partner Kancelarii Fairfield specjalizującej się w doradztwie prawnym w sektorze ochrony zdrowia. Dzięki ekspertom studenci uczelni medycznych mogli dowiedzieć się więcej na temat przechowywania szczepionek, ich dystrybucji oraz tego, jakie mają prawa i obowiązki jako lekarze wobec pacjentów odmawiających szczepień obowiązkowych.
Czytaj także: MEDYCZNE KOMPLETY: Szczepienie dzieci - czego boją się rodzice?
Kolejny KOMPLET MEDYCZNY poświęciliśmy zaburzeniom rozwojowym i tzw. wczesnych interwencjom, czyli działaniom leczniczym i rehabilitacyjnym, które nie dopuszczają do ich rozwoju. Do udziału w tym panelu zaprosiliśmy:
- dr n. k. fiz. Agnieszkę Stępień, Prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, wykładowca AWF Wydział Rehabilitacji, Katedra Fizjoterapii Klinicznej z wykładem na temat asymetrii ułożeniowej,
- Agatę Bujnik, Kierownika Zespołu Diagnostyczno-Konsultacyjnego Fundacji SYNAPSIS z wykładem na temat autyzmu i zaburzeń ze spectrum autyzmu,
- prof. IMiD dr hab. n. med. Annę Raciborską - Kierownika Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka Warszawie z wykładem na temat najczęściej występujących u dzieci nowotworów.
Studenci mogli także dowiedzieć się więcej o tym jak podróżować z małym dzieckiem. O przygotowaniu do wyjazdu, zagrożeniach zdrowotnych i postępowaniu po powrocie mówiła dr n. med. Marta Sobczyńska, specjalista pediatra, lekarz medycyny podróży, kierownik medyczny Ambulatorium Szpitala Medicover.
Na I edycji MEDYCZNYCH KOMPLETÓW nie mogło zabraknąć także panelu tematycznego poświęconego wyborom zawodowym studentów medycyny. O wyborze specjalizacji, zderzeniu z systemem, ciężkiej pracy oraz licznych stażach i szkoleniach mówił Łukasz Durajski, rezydent pediatrii, prowadzący program „Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style, autor bloga DoktorekRadzi.pl. Ewelina Zych-Myłek, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia, CEO IQ/Eleven Zett Productions mówiła za to o komunikacji z pacjentem i jego rodzicami.
MEDYCZNE KOMPLETY Poradnikzdrowie.pl poprowadzili: Magdalena Gajda, redaktor serwisu poradnikzdrowie.pl, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA wraz z Bartoszem Kańtochem, prezenterem Radia ESKA, project managerem serwisu ESKAINFO.pl, redaktorem naczelnym ILoveRadio.pl i wokalistą zespołu ANTE.
Porady eksperta