Mdłości i bóle głowy. Te objawy mogą mówić o zatruciu wodą

2024-06-27 10:41

Woda jest niezbędna, by nasze ciało mogło poprawnie funkcjonować. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że z nią również można przesadzić. W szczególności jeśli pijemy za dużo i za szybko. Ile wody to będzie już przesada?

Mdłości i bóle głowy. Te objawy mogą mówić o zatruciu wodą
Autor: fot. Getty Images Mdłości i bóle głowy. Te objawy mogą mówić o zatruciu wodą

Czy pijesz za dużo wody? Zatrucie wodne to nie przelewki

Komórki w organizmie potrzebują wody, by móc prawidłowo funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia wypijać rekomendowaną ilość płynów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że wodę również można "przedawkować". Wówczas mamy do czynienia z przewodnieniem lub zatruciem wodnym.

Nie ma sztywnych wytycznych dotyczących tego, ile wody może być szkodliwą ilością. Specjaliści jednak nie zalecają picia więcej niż litra na godzinę. Wszystko dlatego, że nerki potrafią przetworzyć wyłącznie od 0,8 do 1 litra w tym czasie. Jeśli przekraczamy tę ilość możemy zaburzyć równowagę elektrolitową organizmu.

Szczególnie narażeni na zatrucie wodą są sportowcy, którzy chwytają za nią po intensywnym treningu lub w trakcie zawodów sportowych. Również pacjenci przyjmujący leki wywołujące suchość w ustach, mogą doprowadzić do przewodnienia. Zwiększone pragnienie może również dotykać osoby zmagające się z chorobami psychicznymi. Na przykład chorzy na schizofrenię czasem kompulsywnie piją wodę.

Osoby ze zdrowymi nerkami, sercem, wątrobą i przysadką mają bardzo małe szanse na przewodnienie organizmu. Jeśli jednak chodzi o zatrzymywanie wody w organizmie, to zdarza się ono znacznie częściej. Występuje u osób z zaburzeniami nerek, serca czy wątroby, a także u wcześniaków, których nerki są niedojrzałe. 

Woda Bydgoska 2023

Czym grozi picie zbyt dużej ilości wody? Tych objawów wyglądaj

Objawy zatrucia wodnego zazwyczaj zaczynają się pojawiać po wypiciu więcej niż 3-4 litrów wody w ciągu kilku godzin. Wśród nich wymienia się:

  • ból głowy
  • skurcze
  • osłabienie mięśni
  • senność i zmęczenie
  • nudności 
  • wymioty

W ciężkich przypadkach mogą pojawiać się również poważniejsze objawy, jak zwiększenie ciśnienia krwi, podwójne widzenie, dezorientacja, trudności w oddychaniu.

Nagromadzenie płynu w mózgu może wpływać na jego pień i powodować dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego. W skrajnych przypadkach zatrucia wodą możemy doświadczać: drgawek, uszkodzenia mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.

Picie zbyt dużej ilości wody może doprowadzić również do hiponatremii, które ma miejsce, kiedy stężenie sodu we krwi jest bardzo niskie. Duża ilość wody może rozrzedzać sód w krwioobiegu.

Jeśli zauważymy takie objawy u siebie lub u kogoś innego - w szczególności jeśli chodzi o drgawki i trudności w oddychaniu - powinniśmy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Kiedy będziemy na nią czekać, warto zjeść słoną przekąskę, która może zapewnić krótkotrwałą ulgę.

Niektóre objawy przewodnienia mogą być bardzo podobne do objawów odwodnienia. Jeśli więc nie mamy pewności, z którym z nich mamy do czynienia, natychmiastowo powinniśmy zwrócić się o pomoc. Dopóki nie potwierdzimy swoich objawów powinniśmy unikać picia wody.

Sonda
Pijesz wodę butelkowaną?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki