Masz zgagę? Nie śpij w tej pozycji, bo nasilisz dolegliwości
Zgaga to uciążliwe uczucie pieczenia w klatce piersiowej na skutek cofania się kwasów żołądkowych. Specjaliści są zgodni, że występuje po wypiciu alkoholu czy spożywaniu tłustych i ciężkostrawnym dań. Niemniej dolegliwości mogą nasilać się w nocy. National Health Service zwraca uwagę na jedną pozycję.
Jak spać w trakcie zgagi? Zwróć uwagę na pozycję
Kiedy pojawi się zgaga, przede wszystkim zadbaj o to, aby nie spać na plecach. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ułożenie ciała na lewym boku. To przyspiesza trawienie i może złagodzić dolegliwości. National Health Service (NHS), czyli brytyjski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia wskazuje, że warto zadbać o to, aby klatka piersiowa i głowa znajdowały się powyżej talii. To może zapobiec cofaniu się kwasów żołądkowych i pojawieniu się zgagi.
NHS wyjaśnia jednak, że nie należy podbierać głowy dodatkowymi poduszkami. Najlepszym rozwiązaniem jest trwałe podniesienie wezgłowia za pomocą solidnej konstrukcji z cegieł lub drewna, zwłaszcza kiedy problem powraca. Natomiast jeżeli to jednorazowy incydent warto sięgnąć po szklankę wody i pospacerować po mieszkaniu, a później położyć się na lewym boku. Zgaga to nie tylko dyskomfort, ale poważny sygnał, którego nie wolno lekceważyć.
Nawracające epizody mogą świadczyć o przełyku Barreta. Zjawisko to określane jest jako stan przednowotworowy i jest czynnikiem ryzyka raka przełyku. Stąd jeżeli często masz zgagę, nie lekceważ tego, ale zgłoś się do lekarza.
Zgaga czy zawał? Jak rozpoznać problem?
Jednym z popularnych problemów jest odróżnienie zgagi od problemów z sercem. Jedną z różnic jest fakt, że dławicy piersiowej towarzyszą zawroty głowy, czy uczucie pełności, które pojawia się na skutek wysiłku. Natomiast dolegliwości ustępują po odpoczynku, czy zażyciu leków.
Zgaga to skutek niewłaściwej pracy układu pokarmowego, obciążonego określoną formą żywności, czy alkoholem. Dokładne różnice i podobieństwa opisaliśmy w polecanym artykule, który znajduje się poniżej.
Polecany artykuł:
Jak uniknąć zgagi?
Podstawową zasadą jest dieta oparta na zdrowych tłuszczach, ograniczenie lub całkowita rezygnacja z alkoholu, a przede wszystkim z tłustego, ciężkiego i przetworzonego jedzenia. Zwłaszcza w dużych ilościach i wieczorami.
Dlaczego pora dnia ma znaczenie? No cóż, sięganie po wymienione wyżej formy żywności w późnych godzinach sprzyja występowaniu zgagi. Gastrolodzy zalecają, aby nie kłaść się spać wcześniej niż od 4 do 6 godzin po ostatnim posiłku. Im krótszy czas pomiędzy kolacją, drinkiem, czy ciężkostrawną potrawą, a pójściem spać, tym większe ryzyko zgagi.
Natomiast NHS opublikował krótką listę zaleceń, które pomogą zapobiegać nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości. Oto kilka z nich:
- jedz mniejsze, częstsze posiłki,
- staraj się schudnąć, jeśli masz nadwagę,
- staraj się znaleźć sposoby na relaks,
- nie noś ubrań, które są ciasne w pasie,
- nie pal,
- nie pij zbyt dużo alkoholu,
- nie przestawaj przyjmować przepisanych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.