Masz za sobą covid? Przed tobą nawet 1,5 roku podwyższonego ryzyka zgonu
O tym, że covid może powodować długofalowe, a nawet dożywotnie skutki, mówi się już od 2020 roku. Wtedy to zaczęto przyglądać się zdrowiu i samopoczuciu pacjentów po przechorowaniu COVID-19. W wielu przypadkach dolegliwości utrzymywały się przez długie miesiące. W nowym badaniu zauważono, że covid zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu przez ponad rok po chorobie.
COVID-19 - dlugofalowe konsekwencje
Konsekwencje przechorowania covid są długofalowe, o czym niewątpliwie wie wiele osób, które mają tę infekcję za sobą.
W spektrum powodującego osłabienie i utratę kondycji problemu zwanego „długim covidem” (long covid), są liczne objawy towarzyszące, jak m.in. problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, zaburzenia węchu i smaku, mgła mózgowa.
Problem stanowi także – jak ostatnio stwierdzono w dużym randomizowanym badaniu – znacznie zwiększone ryzyko chorób serca i układu krążenia, przez długi czas po przechorowaniu.
Skutki COVID-19 - choroby serca i układu krążenia
Na łamach Cardiovascular Research, pisma Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), opublikowano wyniki badań, w których wzięto pod uwagę 160 000 pacjentów.
Jak stwierdzono na podstawie szeroko zakrojonych analiz, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób po covid jest nawet 81 razy wyższe niż u osób, które nie mają odnotowanego zachorowania na covid.
Tak wysokie ryzyko utrzymywało się w czasie ok. 3 tygodni od momentu zakażenia. Z czasem ryzyko chorób kardiologicznych zmniejszało się, ale nawet 1,5 roku po zachorowaniu na covid utrzymywało się na poziomie 5 razy wyższym niż w przypadku zdrowej populacji.
Autor badania, profesor Ian C.K. Wong z University of Hong Kong przyznał: - W porównaniu z uczestnikami niezakażonymi koronawirusem pacjenci z COVID-19 byli bardziej narażeni na wystąpienie szeregu chorób układu sercowo-naczyniowego, co mogło przyczynić się do zwiększonego ryzyka zgonu.
Zdaniem profesora, „uzyskane wyniki wskazują, że pacjenci chorujący na COVID-19 powinni być objęci obserwacją przez co najmniej rok po zakończeniu ostrej fazy choroby, aby móc wykryć powikłania sercowo-naczyniowe charakterystyczne dla tzw. długiego COVID-19”.
Wpływ covid na serce i układ krążenia - wyniki nowych badań
W badaniu weryfikowano stan zdrowia brytyjskich pacjentów po covid, w porównaniu z osobami, które nie były zakażone koronawirusem. Analizowano stan zdrowia pacjentów do grudnia 2020, czyli sprzed wprowadzenia na rynki europejskie szczepionek.
Wnioski ustalono na podstawie danych z Biobanku i danych sprzed pandemii, przy uwzględnieniu wieku, płci, chorób towarzyszących, nałogów jak palenie tytoniu, masy ciała pacjentów, pochodzenia, a nawet sytuacji społecznej i etnicznej. Średni wiek badanych pacjentów wynosił 66 lat, liczba kobiet i mężczyzn była analogiczna.
Po dane sprzed pandemii sięgnięto, aby uwzględnić „historyczną grupę kontrolną”. Wiązało się to m.in. z faktem zmiany dostępności usług medycznych w okresie pandemii, co pozostało nie bez wpływu na osoby, które nawet nie chorowały na covid.
Powikłania kardiologiczne po COVID-19
Wśród najczęstszych sercowo-naczyniowych powikłań po covidzie, wskazywano m.in. niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, zawał serca, migotanie przedsionków, zakrzepica żył głębokich.
Ponadto u osób po COVID-19 zauważono wzrost liczby zgonów z powodów kardiologicznych i wzrost liczby zgonów z innych przyczyn. Chorzy na covid byli już w trakcie choroby narażeni 4 razy bardziej na ciężką chorobę układu krążenia. Następnie zwiększone ryzyko utrzymywało się na poziomie 40 proc. wyższym, w porównaniu ze zdrową populacją.
Ryzyko zgonu z powodów kardiologicznych oszacowano zaś na 81 razy wyższe w ostrej fazie COVID-19 i na 5 wyższe na dalszym etapie. Większe ryzyko zgonu odnotowywano też u osób, które ciężej przeszły covid, w porównaniu z tymi, z którymi COVID-19 obszedł się łagodniej.