Masz te objawy? Lekarz ostrzega: mogą świadczyć o niedoborze kluczowego pierwiastka
Niedobór potasu może spowodować wiele poważnych dolegliwości. Jednak bardzo często objawy jego niedoboru są przez nas bagatelizowane lub mylone z innymi dolegliwościami. Lekarz zdradza, na które symptomy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę.
Skąd się bierze niedobór potasu?
Za niedoborem potasu stoi nie tylko nieodpowiednia dieta. Przyczyn może być wiele. Wśród nich można wyróżnić:
- nadmierne pocenie się
- choroby nerek
- oparzenia skóry
- niedobór magnezu
- przyjmowanie glikokortykosteroidów
- przyjmowanie leków moczopędnych
- stosowanie insuliny
- niedrożność jelit
- nadużywanie leków przeczyszczających
- częste wymioty i biegunki
- nadmierne spożywanie lukrecji
Te objawy mogą świadczyć o niedoborze tego pierwiastka
A jak rozpoznać, że mamy tego pierwiastka za mało? Na to pytanie odpowiedział na swoim kanale na YouTube lekarz Marek Skoczylas. Wśród najczęstszych objawów niedoboru potasu pojawiają się:
Przewlekłe zmęczenie
Przewlekłe zmęczenie często kojarzy się z depresją, zaburzeniami snu, niedoborem magnezu czy po prostu trudniejszym czasem w życiu. Wiele osób jednak nie wiąże tego objawu z niedoborem potasu.
Okazuje się jednak, że częste odczuwanie zmęczenia ma wiele wspólnego z niedoborem tego pierwiastka. Gdy jego rezerwy się wyczerpują, słabną mięśnie, a serce zaczyna gubić rytm. Stąd czujemy się zmęczeni, a nawet skrajnie wyczerpani.
Osłabienie mięśni oraz skurcze
Ból i napięcie w łydce jest jednym z objawów niedoboru potasu. Ten z pozoru błahy objaw może jednak oznaczać poważne konsekwencje wynikające z niedoboru tego pierwiastka. Otóż może on prowadzić do rabdomiolizy, czyli rozpadu tkanki mięśniowej. Objawia się ona właśnie skurczami i bólem mięśni.
Drętwienie rąk i nóg
Drętwienie nóg czy innych części ciała pojawiające się regularnie, mogą świadczyć o poważnym stanie chorobowym, w tym niedoborze potasu lub choroby przewlekłej.
Kołatanie serca
Jeśli serce bije nierówno i do tego szybko, to również może mieć związek z niedoborem potasu. Jego rolą jest przesyłanie impulsów między komórkami, odpowiedzialnymi za pobudzenie mięśnia sercowego do skurczu. To właśnie od potasu zależy jego każde uderzenie. Gdy potasu jest za mało, serce może zacząć gubić rytm, a w konsekwencji może to doprowadzić do chorób serca lub innych schorzeń.
Badania dowodzą, że wyższe spożycie potasu w diecie ma związek z rzadszym występowaniem udaru mózgu oraz innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Zaburzenia oddychania
W proces oddychania zaangażowane są mięśnie, m. in. przepony, by umożliwić płucom wdychanie i wydychanie powietrza. Gdy stężenie potasu jest zbyt niskie, mięśnie stają się osłabione, przez co płuca nie są w stanie w pełni wykonywać swojej pracy. Stąd mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Jego poważne niedobory mogą nawet doprowadzić do konieczności podtrzymania oddechu respiratorem.
Nadciśnienie tętnicze
Potas ma wiele wspólnego z sodem. Sól kuchenna jest źródłem tego pierwiastka, który wypiera potas. Jej zbyt wysokie spożycie wiąże się z niedoborem potasu, który powoduje natomiast nadciśnienie.
Za regulowaniem ciśnienia krwi stoi jeszcze zdolność potasu do rozluźniania naczyń krwionośnych, poprawa tolerancji glukozy oraz zmniejszenie aktywności układu współczulnego.
Zaburzenia pracy układu pokarmowego
Skurcze mięśni gładkich odpowiadają za trawienie. Jeśli potasu zaczyna brakować, ich skurcze są słabsze, co wydłuża proces trawienia. Wtedy mogą pojawić się dolegliwości takie jak ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia.
Częstomocz
Zbyt niskie stężenie potasu w organizmie upośledza zdolność nerek do regulowania poziomu elektrolitów w krwi oraz zagęszczenia moczu. Może temu towarzyszyć również zwiększone pragnienie.
Polecany artykuł: