Masz nieświeży oddech pod maseczką? Zobacz, jak sobie poradzić
Nieświeży oddech pod maseczką może i wydaje się mało istotnym problemem - jednak może świadczyć nie tylko o tym, że źle szczotkujesz zęby: przyczyną może być również rozwijająca się choroba. Lepiej go więc nie lekceważyć. Zwłaszcza, że w większości przypadków łatwo można uporać się z tą przypadłością.
Z powodu epidemii koronawirusa wszyscy musimy zasłaniać teraz usta i nos - a oddychając przez maseczkę dość szybko można poczuć, że z oddechem - delikatnie mówiąc - jest "coś nie tak". Nieświeży oddech może być wyczuwalny dopiero po pewnym czasie od założenia maseczki - i długo po jej zdjęciu.
Ta przypadłość jest dość często spotykana - stomatolodzy szacują, że dotyka ponad 80 proc. osób na całym świecie, tak samo często kobiety, jak i mężczyzn. To nie tylko problem estetyczny: może być oznaką poważnych chorób. Dlatego lepiej nie maskować go, ssąc miętowe cukierki. Co możesz zrobić zamiast tego?
Dokładniej szczotkuj zęby. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie niedostatki w ich codziennej higienie są przyczyną tego problemu, gdyż na źle domytych zębach odkłada się kamień, a w resztkach jedzenia rozwijają się bakterie i grzyby, w efekcie czego dochodzi do chorób dziąseł i śluzówek, którym towarzyszy przykry zapach z ust.
Dentyści twierdzą, że jednym ze sposobów oceny tego, czy oddech po umyciu zębów jest świeży, jest użycie nici dentystycznej, a następnie powąchanie jej: jeśli nić nieprzyjemnie pachnie, to twój oddech również. Szczotkuj nie tylko zęby, ale też język i wewnętrzną część policzków.
Unikaj ostrych potraw i nadmiaru kawy. Ryby, czosnek, cebula, ostro przyprawione potrawy i mocna kawa również mogą powodować nieświeży oddech. Ten zapach na pewien czas może zamaskować guma do żucia, jednak może być wyczuwalny w oddechu nawet w ciągu kilkunastu następnych godzin.
Ogranicz słodycze. Są pożywką dla bakterii, które bytują w ustach i m.in. dzięki słodyczom mogą się rozmnażać.
Jedz więcej węglowodanów, a mniej białka. Dieta niskowęglowodanowa sprawia, że organizm zaczyna spalać komórki tłuszczowe, ale w wyniku tego procesu powstają ketony, wydalane m.in. w trakcie oddychania - one również mogą znacząco wpłynąć na zapach oddechu.
Jeśli problem nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem. Niekiedy za nieprzyjemny oddech odpowiadają alergie lub schorzenia laryngologiczne, a także problemy hormonalne, problemy żołądkowe - np. refluks żołądkowo-przełykowy, a nawet cukrzyca, czy przewlekła niewydolność nerek. Zapach wydobywający się z ust nie jest oczywiście jedynym sygnałem poważnej choroby, ale dla wielu osób może być dodatkowym bodźcem, skłaniającym do pilnej wizyty u specjalisty.
Polecamy także:
- Kiedy w końcu otworzą baseny?
- Bieganie w maseczce obciąża płuca i serce
- Wraca rehabilitacja! Które zabiegi będą możliwe?
- Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony? Sprawdź, co planuje rząd
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Czym jest kwarantannowe drive thru?
- Koronawirusem zarażamy się w trakcie rozmowy? Nowe badania
- Jak bezpiecznie mierzyć ubrania w przymierzalniach?