Masz kłopoty ze snem? Zacznij regularnie ćwiczyć

2021-07-05 13:14

Nie od dziś wiadomo, że aby pozostać zdrowym należy przede wszystkim regularnie ćwiczyć i wysypiać się. Niestety, często zdarza się, że brakuje nam czasu na jedno i drugie. Nowe badania wskazują, że wykonywanie wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych może zrekompensować niektóre niezdrowe skutki słabej jakości snu.

Bezsenność
Autor: Getty Images

Korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń i higieny snu nie są nowym odkryciem. Jednak w projekcie badawczym UK Biobank zaobserwowano interesujący związek pomiędzy nimi. 

Przeprowadzono badanie na ponad 380 000 osób w średnim wieku. Wyniki potwierdziły, że zachowanie aktywności i sprawności może być pomocne w odwróceniu niektórych negatywnych skutków zdrowotnych, wynikających ze słabej jakości snu. 

„Odkryliśmy, że pacjenci, którzy kiepsko sypiają i mało ćwiczą, byli najbardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca, udaru mózgu i raka ” – powiedział epidemiolog Bo-Huei Huang z Uniwersytetu w Sydney w Australii.

Wykorzystując dane zebrane w ciągu 11 lat w bazie danych UK Biobank, przyjrzano się, jak w ciągu tygodnia wygląda poziom aktywności fizycznej u badanych osób. 

Warto nadmienić, że tygodniowa ilość ćwiczeń zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynosi 150 minut umiarkowanie intensywnej aktywności, czyli ponad 75 minut energicznie intensywnej aktywności fizycznej.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy poziomy aktywności fizycznej (wysoki, średni lub niski), a także otrzymali ocenę jakości snu od 0 do 5, gdzie pod uwagę brano:

  • moment zamknięcia oczu,
  • jak późno chodzili spać,
  • czy cierpieli na bezsenność,
  • czy chrapali,
  • czy byli senni w ciągu dnia. 

Osoby o najwyższym ryzyku zgonu z powodu raka lub choroby serca w okresie badania to osoby, których sen był najgorszej jakości i które nie spełniały zaleceń WHO dotyczących ćwiczeń fizycznych. Ryzyko to spadło w przypadku osób ze słabą jakością snu, które spełniły wytyczne dotyczące ćwiczeń.

Osoby, których sen był najsłabszej jakości i które nie wykazywały dużej aktywności fizycznej miały o 45% wyższe ryzyko zgonu z powodu raka, niż osoby z dobrymi wynikami snu, które były aktywne fizycznie. Ryzyko to niemalże zniknęło w przypadku osób, które nie osiągnęły dobrych wyników podczas snu, ale osiągnęły dobre wyniki podczas aktywności fizycznej.

Badania jednoznacznie potwierdzają, że połączenie wystarczającej ilości snu z regularną aktywnością fizyczną stanowi doskonałe, wzajemne uzupełnienie.

Bezsenność: co zrobić by zasnąć

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki