Masz dobry sen? Naukowcy: aplikacja w smartwatchu nie odpowie na to pytanie

2024-10-09 15:06

Jeśli spodziewasz się, że dobry sen to taki, gdy zapadasz głęboko w niebyt, nie wybudzasz się i śpisz ciągiem 7-8 godzin, naukowcy wyprowadzą cię z błędu. W rzeczywistości wygląda to inaczej, a dopiero w ciągu dnia możesz sprawdzić, czy faktycznie dobrze śpisz.

Masz dobry sen? Naukowcy: aplikacja w smartwatchu nie odpowie na to pytanie
Autor: GettyImages

Swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak w istocie powinniśmy spać i jak sprawdzić, czy noc faktycznie przynosi niezbędną regenerację organizmu, podzieliły się ekspertki związane z uniwersytetem flinderskim: Amy Reynolds i Nicole Lovato, profesorki nadzwyczajne w dziedzinie klinicznego zdrowia snu oraz ich oraz doktorantka Claire Dunbar i psycholożka kliniczna Gorica Micic.

Flinders University to australijska, państwowa uczelnia w Adelajdzie, która zatrudnia ok. 630 pracowników naukowych i kształci ok. 15 tysięcy studentów.

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Smartwatch pomaga ocenić jakość snu?

Bezsenność i inne zaburzenia snu to plaga cywilizowanego świata. Osoby świadome, że jakość snu wpływa znacząco na nasze zdrowie ogólne, funkcjonowanie mózgu czy gospodarkę hormonalną, starają się kontrolować, czy dobrze śpią. Niekoniecznie w optymalny sposób.

Jeśli korzystasz z wygodnej aplikacji, która śledzi twój sen, musisz znać jej słabsze strony, tłumaczą ekspertki.

Ważne jest, aby pamiętać, że urządzenia śledzące sen mogą różnić się dokładnością oceny różnych faz snu. Nasz sen to nie jest stan jednolity, raczej "kolejka górska", z wieloma zmiennymi.

Dopiero specjalistyczne urządzenia, dostępne u specjalistów zajmujących się snem, pozwalają sprawdzić w pełni jego jakość.

Polisomnografia jest uznaną na świecie i w Polsce najlepszą standardową miarą do badania faz snu. PSG sprawdzi czy:

  • prawidłowo oddychasz,
  • organizm jest właściwie nasycony tlenem,
  • fale mózgowe przebiegają prawidłowo
  • tętno podczas snu jest odpowiednie.

Tak sprawdzisz, czy masz dobry sen

Zamiast dokładnie analizować dane dotyczące nocy (w tym fazy snu) ze specjalnych monitorów i urządzeń, wystarczy, że przyjrzysz się swoim porankom i dniom, przeanalizujesz samopoczucie. Jeśli coś tu cię zaniepokoi, trzeba odwiedzić lekarza i wykonać profesjonalne badania. Zaburzenia snu mogą nawet zagrażać życiu.

Dobry sen oznacza przede wszystkim:

  • możliwość zaśnięcia wkrótce po położeniu się do łóżka (w ciągu około 30 minut),
  • spanie bez budzenia się przez długi czas
  • budzenie się wypoczętym i gotowym do aktywności przez cały dzień.

Jeśli regularnie śpisz co najmniej siedem godzin w nocy, nie powinieneś czuć się nadmiernie senny w ciągu dnia.

A co, jeśli wybudzam się w nocy?

Wiele osób martwi się, jeśli w nocy się budzi.

Jak przypominają badaczki, w rzeczywistości zdrowy sen jest cykliczny w ciągu nocy: wchodzisz i wychodzisz z różnych faz snu, często budząc się kilka razy. Niektórzy ludzie pamiętają jedno lub więcej z tych przebudzeń, inni nie.

Poszczególne fazy, przerywane naturalnym przebudzeniem, trwają około 90 minut. Zazwyczaj zaczynamy noc od lżejszego snu, zanim przejdziemy do głębszych faz snu. To dlatego tak łatwo obudzić człowieka, który dopiero co zasnął.

Jeśli śpimy prawidłowo, większość naszego głębokiego snu przypada na pierwszą połowę nocy, a faza REM jest bardziej powszechna w drugiej połowie nocy.

Dorośli zwykle przechodzą przez pięć lub sześć cykli snu w ciągu nocy i całkowicie normalne jest budzenie się na krótko pod koniec każdego z nich. Oznacza to, że możemy budzić się pięć razy w ciągu nocy, będąc zdrowymi ludźmi, rano wypoczętymi.

Zjawisko nasila się wraz z wiekiem. Jeśli nie pamiętasz, wręcz nie zauważasz, tych przebudzeń, mogą być po prostu dość krótkie. warto skonsultować się z lekarzem wtedy, gdy przebudzenie wybija cię zupełnie z rytmu i nie pozwala ponownie spokojnie zasnąć.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki