[AKTUALIZACJA] Masowe zatrucie i ewakuacja z Doliny Pięciu Stawów. Służby mówią o przyczynach
Nawet kilkadziesiąt osób wymagało pomocy TOPR przy zejściu z gór. Powód? Objawy zatrucia lub choroby układu pokarmowego. Turyści cierpieli z powodu wymiotów, biegunek, a niektórzy nawet mdleli. Co się wydarzyło w Tatrach? Służby informują o prawdopodobnej przyczynie.
Ewakuacja turystów z objawami zatrucia
W Dolinie Pięciu Stawów doszło do serii tajemniczych zatruć. Ewakuowano turystów, którzy wymiotowali, mieli nudności, biegunki, a niektóre osoby nawet omdlenia. Łącznie mówi się o co najmniej ok. 20 osobach, które wymagały asysty TOPR przy zejściu z Tatr z powodu objawów silnego zatrucia.
Dlaczego turyści wymiotowali w Tatrach
Jak poinformował w serwisie X (dawniej Twitter) Patryk Łukasz Kubiak z Radia Kraków, do kilku podobnych zdarzeń doszło również w innych rejonach. Łącznie jest mowa o nawet kilkudziesięciu poszkodowanych osobach.
- To nie zbiorowe zatrucie. Z wywiadów z chorymi ustalili, że ci nie jedli żywności w schroniskach ani nie pili wody z potoków – poinformował Patryk Kubiak z Radia Kraków, powołując się na ratowników TOPR. Późniejsze dane wskazywały jednak na to, że to właśnie woda ze strumienia spowodowała serię zatruć.
Przyczyna zatrucia w Dolinie Pięciu Stawów
Co może być przyczyną problemu? Przypomnijmy, że w te wakacje do podobnej serii zachorowań doszło nad popularnym jeziorem Zagłębocze. Badania wykazały, że tam przyczyną był norowirus. Przeczytacie o tym w artykule: Służby wyjaśniają przyczyny zatruć nad Zagłęboczem. Kilkadziesiąt poszkodowanych.
8 produktów, którymi najłatwiej zatruć się salmonellą
Masowe zatrucie w Tatrach - podano przyczynę
Służby sanitarne poinformowały o tym, że znana jest już przypuszczalna przyczyna zatrucia na górskim szlaku. Jak się okazało, poszkodowane osoby to w większości uczestnicy z grupy wycieczkowej.
Uczestnicy niefortunnej wyprawy pili wodę ze strumienia, co spowodowało szereg komplikacji zdrowotnych: wymioty, biegunki, osłabienie, przez co wymagali ewakuacji z gór przez TOPR.
Wbrew obiegowym opiniom, woda w górskich strumieniach nie jest krystalicznie czysta i nie należy jej pić. Odradza się picie wody, szczególnie blisko popularnych szlaków, poniżej poziomu zabudowań, schronisk, łąk i pastwisk. Nie należy również pić wody z miejsc odwiedzanych przez dzikie zwierzęta.
Prawdopodobnie tak właśnie stało się w miniony weekend w Tatrach: turyści pili wodę z potoku poniżej schroniska. Do tej wody trafiały zrzuty oczyszczonej wody ze schroniskowej minioczyszczalni ścieków. W połączeniu z wysoką temperaturą stanowiło to idealne warunki do namnażania szkodliwych patogenów.
Co więcej, upał spowodował, że zapasy wody niektórych osób wędrujących po górach były niewystarczające, co zmusiło turystów do picia wody z potoku. Finał tej sprawy jest znany: kilkanaście osób trafiło do szpitala, a na ten moment hospitalizowanych zostało pięcioro nastolatków.
Rzeczniczka prasowa WSSE w Krakowie, Dominika Latak, poinformowała, że trwają kontrole w schronisku, gdzie zatrzymała się ta grupa. Jednakże, z uwagi na fakt, że nie wszystkie osoby tam się stołowały, a mimo to zatruły się również osoby niezwiązane z daną wycieczką, wszystko wskazuje na to, że źródłem problemów był płynący w górach strumień.
Najnowsze dane służb wskazują, że w kale osób hospitalizowanych zidentyfikowano norowisusa, który prawdopodobnie był przyczyną złego samopoczucia tak licznej grupy osób.
Czy można w górach pić wodę ze strumienia
W strumieniach mogą znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia, czy to powodowane przez ludzi, czy przez zwierzęta. Nigdy nie wiemy, co jest w górze strumienia, więc nawet jeśli woda wydaje się krystalicznie czysta i szybko płynie, nie stanowi to gwarancji jej jakości i bezpieczeństwa. Choć niektóre osoby sądzą, że zwierzęta instynktownie wędrują do czystej wody, miejmy na uwadze patogeny, które mogą być przez nie przenoszone, m.in. wirusy, bakterie i pasożyty.
Rozsądnym rozwiązaniem jest noszenie ze sobą wody pitnej lub korzystanie z tabletek uzdatniających lub filtrów. Mowa o specjalistycznych filtrach, bo butelki, które na co dzień wykorzystywane są do filtrowania wody z kranu, nie stanowią optymalnego zabezpieczenia. W sytuacji awaryjnej wodę można zagotować, aby pozbyć się potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów.
Norowirusy - objawy i przebieg zakażenia
Norowirus to wirus odpowiedzialny za tzw. grypę żołądkową. Można się zarazić, mając kontakt z osobą chorą, jej wydzielinami, zakażonymi przedmiotami, powietrzem lub pokarmem. Nie ma skutecznego leczenia tej infekcji – jedyną metodą jest łagodzenie jej objawów.
Zakażenia norowirusami bywają mylone z infekcjami rotawirusowymi, ale ich przebieg jest podobny. Objawy norowirusa to:
- wodnista biegunka
- intensywne wymioty
- bóle brzucha
- nudności
- gorączka
- bóle głowy
- bóle mięśni
- dreszcze
- ogólne osłabienie organizmu