Maseczka ochronna na twarz. Która najlepiej chroni przed koronawirusem?
Szukając maseczki ochronnej na koronawirusa z pewnością staniesz przed wyborem: którą wybrać? Jednorazową czy wielorazową, maseczkę z filtrem czy maseczkę bawełnianą? Która sprawdzi się najlepiej?
Maseczka ochronna to od dziś podstawowe wyposażenie każdego, kto chce wyjść z domu. Co prawda w rządowym rozporządzeniu jest mowa o tym, że usta i nos trzeba po prostu zasłonić - niekoniecznie maseczką: można to zrobić równie dobrze apaszką lub szalikiem. Jednak wielu ekspertów zaleca, by stosować przede wszystkim maseczki.
Tylko którą wybrać? W sklepach, aptekach czy w internecie możemy kupić różne typy maseczek ochronnych. Nie każda z nich będzie chroniła nas w taki sam sposób.
Najskuteczniejsze są profesjonalne maseczki ochronne, np. maseczki ochronne do wielokrotnego użytku wyposażone w filtr klasy N99, zatrzymujący aż 99 proc. wirusów i bakterii. Są jednak bardzo drogie, trzeba w nich również regularnie wymieniać filtr.
Do skutecznych masek zaliczane są też maski z filtrem N95, wyposażone po obu stronach w elastyczne wiązania. Składają się z kilku warstw, mają też filtr, który wyłapuje do 95 proc. cząsteczek, których wymiary nie przekraczają 0,3 μm. Dzięki temu, że wyposażono je w metalowy "mostek", który można dopasować do kształtu nosa, maseczki tego typu ściśle przylegają do twarzy.
Dobrze chronią również półmaski oznaczone wg klasy FFP1, FFP2 oraz FFP3. Trudno się w nich jednak oddycha i trzeba je często wymieniać.
Dobrą ochronę zapewni również chirurgiczna jednorazowa maseczka ochronna wykonana z włókniny polipropylenowej. Musi być jednak wykonana z godnie z normą EN 14683 i składać się z trzech warstw włókniny (co daje jej filtrację na poziomie 98 proc.). Kupując taką maskę warto upewnić się, czy wykonano je zgodnie z tą normą.
Rozwiązaniem, które stosuje wiele osób, są maseczki ochronne wielorazowe z tkaniny. By taka maseczka zapewniała odpowiedni poziom ochrony, powinna być uszyta z bawełny z domieszką sztucznych włókien - zgodnie z badaniami, jakie przeprowadzili brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, maseczka taka wychwytuje wówczas 70 proc. cząsteczek.
Polecamy także:
- Jak zrobić filtr do maseczki w domu?
- Maseczki wielokrotnego użytku - jak o nie dbać?
- Czy dzieci też powinny nosić maseczkę?
- Jak samodzielnie zrobić najprostszą maseczkę na twarz?
- Jak zdjąć i gdzie wyrzucić maseczkę jednorazową?