Martwe owady i tworzywa sztuczne w przyprawach. Kontrolerzy wyliczają nieprawidłowości

2024-07-02 10:06

Martwe owady, fragmenty tworzyw sztucznych - to tylko część nieprawidłowości, jakie stwierdzili kontrolerzy z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), którzy przyjrzeli się przyprawom. Efekty kontroli to kary pieniężne oraz decyzje o zniszczeniu towarów niespełniających norm jakościowych. Sprawdź, jakie nieprawidłowości stwierdzono i które przyprawy wypadły najgorzej.

Martwe owady i tworzywa sztuczne w przyprawach. Kontrolerzy wyliczają nieprawidłowości
Autor: Getty Images

Martwe owady w przyprawach 

Tym razem Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zweryfikowała 94 sklepy, w których handlowano przyprawami i ziołami. Jak się okazało, w towarach obecnych w 22 placówkach stwierdzono nieprawidłowości.

Wykryte problemy dotyczyły m.in. obecności martwych owadów w kontrolowanym towarze. W części produktów znaleziono też fragmenty tworzyw sztucznych. To nie koniec zarzutów wobec przypraw i ich jakości. 

Kontrola policyjna w Koszalinie: zabezpieczono podróbki o wartości ponad 200 tysięcy złotych

Przyprawy źle oznakowane, a w składzie nieprawidłowości

Omawiana kontrola była przeprowadzona w pierwszym kwartale 2024 roku, ale dopiero teraz ujawniono wyniki. W komunikacie wystosowanym przez IJHARS – Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – podano, że celem kontroli była weryfikacja jakości handlowej ziół i przypraw. Sprawdzano zgodność z przepisami znakowania produktów, prawidłowość dokumentacji i deklaracji ze strony producentów.

Kontroli poddawano zarówno przyprawy jednoskładnikowe paczkowane (m.in. majeranek, oregano), jak również wieloskładnikowe mieszanki m.in. curry, garam masala, pieprz ziołowy, zioła prowansalskie.

Na 94 placówki, które skontrolowano, nieprawidłowości stwierdzono w prawie co czwartej, czyli w 22 placówkach.

Sprawdzono, co się kryje w przyprawach

Weryfikację prowadzono kilkuetapowo. 50 partii przypraw oraz ziół sprawdzono organoleptycznie, weryfikując smak, zapach, konsystencję. W tych kwestiach nie stwierdzono nieprawidłowości.

Z kolei cechy fizykochemiczne sprawdzono w 135 partiach produktów. W 4,4 proc., czyli sześciu partiach, stwierdzono nieprawidłowości, m.in. w przyprawach jednoskładnikowych obecność martwych owadów i zanieczyszczeń w postaci tworzyw sztucznych.

W jednej partii majeranku stwierdzono zaniżoną masę netto. Z kolei w jednej partii przyprawy typu gyros stwierdzono zawyżoną zawartość soli

W zakresie prawidłowości znakowania produktów sprawdzono 276 partii. W 41 z nich stwierdzono nieprawidłowości, co daje wynik na poziomie 14,9 proc.

Wśród stwierdzonych błędów, zarówno w mieszankach, jak i przyprawach jednoskładnikowych, podawano m.in. brak informacji o postaci przyprawy (suszona, mielona itp.) W niektórych produktach nie precyzowano zawartości barwników, używano zbyt małej czcionki, wprowadzano w błąd treśćią, czy też myląco podawano kraj pochodzenia. 

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zwróciła też uwagę na błędne nazewnictwo. W aukcji na stronie internetowej zawarto w opisie słowo „eco”, sugerujące, że produkt jest ekologiczny, tymczasem określenie miało odnosić się jedynie do opakowania produktu.

W kilku przypadkach przekroczono datę minimalnej trwałości – taka sytuacja dotyczyła sześciu partii przypraw jednoskładnikowych i jednej partii mieszanki przypraw.

Kary za nieprawidłowości wykryte w przyprawach

Efektem przeprowadzonych kontroli były kary pieniężne - w dziewięciu przypadkach - oraz sześć odstąpień od wymierzenia kary z uwagi na niską szkodliwość czynu. W czterech przypadkach towar niespełniający wymagań jakościowych zgodnie z decyzją inspektorów ma zostać zniszczony.  

Ponadto nałożone zostały 4 mandaty oraz wydano 13 zaleceń pokontrolnych. Część postępowań administracyjnych nadal trwa, podobnie jak procedury odwoławcze. Oznacza to, że finalna liczba i wielkość sankcji mogą ulec zmianie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki