Maria skończyła 117 lat. Jej sekret długowieczności jest prostszy niż myślisz

2024-03-06 11:26

Najstarsza kobieta na świecie wciąż zachowuje tytuł nadany jej w 2023 roku. Maria Branyas urodziła się 4 marca 1907 roku. I choć ciężko to sobie wyobrazić, to była świadkiem wielu niezwykłych przemian i bolączek świata. Mimo to wciąż zachowuje optymizm i cieszy się dobrym zdrowiem. Jaki jest sekret jej długowieczności?

Maria Branyas skończyła 117 lat. Sekret długowieczności jest prostszy niż myślisz
Autor: Fot. Screen youtube.com/Breaking Through News, twitter.com/Super Àvia Catalana

Kiedy ktoś kończy 100 lat, to przeżycie pełnego historycznego wieku daje sporo do myślenia. Aż trudno zwizualizować sobie życiorys takiej osoby, chociażby w oparciu o wydarzenia, które miały miejsce w tak rozległym czasie. Nie brakuje jednak seniorów, którzy przekroczyli próg magicznej setki, a przykładem jest najstarsza kobieta na świecie, Maria Branyas Morera. Jak wyglądało jej życie?

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Maria Branyas Morera skończyła 117 lat. Zdradziła sekret długowieczności

Choć jest najstarszą kobietą na świecie, to nie stroni od technologii. Maria Branyas prowadzi konto na platformie X, gdzie co rusz publikuje ujmujące treści. W dniu swoich urodzin postanowiła powitać wszystkich, rozpoczynając kolejny dany jej dzień.

- Dzień dobry, świecie. Dziś kończę 117 lat. Dotarłam tak daleko - pisze solenizantka.

Marie cytuje jednocześnie słowa nieżyjącego już hiszpańskiego duchownego, Pere Casaldàliga.

- Starość jest rodzajem sakramentu. Tracisz słuch, ale słyszysz więcej, bo słyszysz życie, a nie hałasy... W świetle śmierci życie nabiera specyficznego, bardziej ostatecznego ciężaru - dodaje.

W obsłudze mediów społecznościowych pomaga jej 80-letnia córka, co także brzmi dość zaskakująco. Niemniej odwiedzając profil 117-latki, można natrafić na wymowny opis: "Jestem stara, bardzo stara, ale nie jestem idiotką". 

117-latka pod okiem lekarzy i naukowców

Jak zaznacza oficjalny portal Guinness World Record, poza problemami z poruszaniem się i niedosłuchem, Maria nie ma żadnych problemów ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. Co więcej, jej stan zdrowia sprawia, że zgodziła się poddać testom naukowym przeprowadzanym przez badaczy, którzy mają nadzieję na uzyskanie dalszego wglądu w tajemnice długiego życia.

Pobrano próbki śliny, krwi i moczu Marii, które zostaną porównane z próbkami jej 80-letniej córki. Naukowcy mają nadzieję, że ocena genów Marii pomoże w opracowaniu leków, które mogłyby zwalczać choroby związane ze starzeniem się - informuje portal Guinness World Record.

O sobie mówi, że poza szczęściem i dobrymi genami długowieczność osiągnęła dzięki prostym zasadom takim jak:

  • porządek,
  • spokój,
  • dobre kontakty z rodziną i przyjaciółmi,
  • kontakty z naturą,
  • stabilność emocjonalna,
  • brak zmartwień,
  • brak żalu,
  • mnóstwo pozytywnego nastawienia,
  • trzymanie się z dala od toksycznych ludzi.

Krótka historia długiego życia Marii Branyas

Maria Branyas pochodzi z hiszpańskiej rodziny, ale urodziła się w San Francisco 4 marca 1907 roku. Nie mieszkała tam zbyt długo, ponieważ już w wieku 8 lat wróciła z rodziną do Katalonii. Niestety już jako dziecko doświadczyła traumatycznych przeżyć, ponieważ droga powrotna do Hiszpanii zakończyła się śmiercią jej ojca, który podczas podróży zachorował na gruźlicę.

Utrata słuchu, z którą boryka się do dziś również jest wynikiem tamtej wyprawy. Otóż podczas zabawy z rodzeństwem upadła boleśnie, co ostatecznie skończyło się niedosłuchem. Maria była świadkiem wielu trudnych i śmiercionośnych zdarzeń. Przykładem są dwie wojny światowe, hiszpańska woja domowa, pandemia hiszpanki (rodzaj grypy typu A, który według szacunków zabił od 50 do 100 mln ludzi).

W 1931 r. wyszła za mąż za katalońskiego lekarza Joana Moreta, który zmarł w 1976 roku. Choć doczekali się trójki dzieci, to Maria przeżyła również swojego jedynego syna, Augusta, który zginął w wypadku traktora w wieku 86 lat.

Nie ominęła jej także pandemia COVID-19, w 2020 roku, niedługo po 113 urodzinach zaraziła się i zachorowała, ale jej organizm przezwyciężył nawet koronawirusa często śmiertelnego w gronie seniorów.

Naukowcy zaznaczają, że długowieczność Mari z pewnością wiąże się z genetyką, ponieważ kobieta wywodzi się z rodziny, gdzie kilku jej członków osiągnęło wiek powyżej 90 lat. Co więcej, zdaniem dr Manela Esteller’a 117-letnia seniorka ma zupełnie jasny umysł i nie boryka się z żadną chorobą kardiologiczną, a to schorzenia bardzo popularne wśród starszych osób.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki