"Mamy epidemię udarów mózgu". Dotykają coraz młodszych osób

2025-01-21 12:19

Profesor Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii WUM zdradziła, że obecnie mamy "epidemię udarów mózgu". Co więcej, dotykają one coraz młodszych osób. Jak zdradziła, najmłodsza osoba z udarem, jaka trafiła do jej kliniki miała zaledwie 20 lat.

Mamy epidemię udarów mózgu. Dotykają one coraz młodszych osób
Autor: fot. Getty Images "Mamy epidemię udarów mózgu". Dotykają one coraz młodszych osób

Kostera-Pruszczyk poinformowała, że według najnowszych danych z badań prowadzonych w Unii Europejskiej udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych.

Ekspertka o epidemii udarów mózgu. Coraz więcej młodych

Wskazała, że między 2010 a 2019 r. całkowita liczba udarów wzrosła o 4 proc., a zgonów związanych z udarem o 6 proc.

To efekt różnych czynników, nasza populacja jest coraz starsza, a w tej starszej grupie wiekowej liczba udarów jest znacznie większa" – podała. Sprecyzowała, że udary dotyczą ludzi młodych i starych. "Najmłodszą pacjentką z udarem, który trafiła do kliniki neurologii, była 20-letnia kobieta, a najstarsza osoba miała ponad sto lat

– powiedziała profesor.

Wyjaśniła, że jedną z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy jest – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – to, że "rośnie liczba młodych osób, które mają różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne zwiększające ryzyko chorób naczyniowych mózgu" – powiedziała neurolog. Jak wyliczyła, to chociażby choroba otyłościowa, ale także cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nierzadko hipercholesterolemia.

Ponadto ruszamy się znacznie mniej niż powinniśmy, więc w rezultacie mamy – nie waham się użyć tego określenia – epidemię udarów mózgu

– zaznaczyła ekspertka. W jej ocenie, redukcja ich liczby to wielkie wyzwanie dla środowiska medycznego i całego społeczeństwa.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Udar mózgu. Każda sekunda może zrobić różnicę

Udar mózgu jest niezwykle niebezpieczny. Dlatego ważne jest poznanie pierwszych objawów, ponieważ możemy dzięki temu uratować nie tylko swoje, ale również czyjeś życie. Nie ma znaczenia czy do czynienia mamy z udarem krwotocznym, czy niedokrwiennym, znaczenie może mieć każda sekunda.

Nie u każdego jednak pojawią się od razu objawy udaru mózgu. Na początku bowiem objawy ostrzegawcze, znane również jako mały udar. Trwają zazwyczaj 15-60 minut i same ustępują.

Wśród nich wymienia się silny ból głowy, podwójne widzenie, mrowienie, a nawet wymioty. To właśnie po nich mogą pojawić się już charakterystyczne dla udaru mózgu objawy, dlatego ważne jest, by obserwować swoje ciało kiedy się pojawiają.

Wśród charakterystycznych objawów udaru mózgu wymieniane są:

Kiedy powinniśmy wzywać pogotowie? Podpowiedzieć może nam U.D.A.R. Czyli utrudnienie mowy, dłoń opadnięta, asymetria ust i rozmazane widzenie.

Zobacz także: 10 produktów szkodliwych dla twojego mózgu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki