Mammobusy ruszyły w Polskę. Sprawdź, kiedy będą w twoim mieście
Mammografia jest bardzo ważnym badaniem. To diagnostyczna procedura obrazowania medycznego, która opracowana została specjalnie do wizualizacji tkanek piersi. Kobiety w wieku 45-74 lat powinny w szczególności o niej pamiętać. Na szczęście mammobusy ruszyły już w Polskę.
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym u kobiet nowotworem złośliwym. A zachorowalność stale wzrasta. Dlatego tak ważne są systematyczne badania. Zbyt późno wykryty rak piersi może być śmiertelny.
Warto więc skorzystać z bezpłatnego programu oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Polskę ruszyły już mammobusy, wystarczy wiedzieć, kiedy pojawią się w pobliżu. Można również zgłosić się do realizującej program placówki.
To badanie może uratować życie, a nie trwa więcej niż kilka minut.
Kto może skorzystać z bezpłatnego badania? Te osoby się kwalifikują
Z badania można skorzystać bez żadnego skierowania pod warunkiem, że:
- masz od 45 do 74 lat
- w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
- zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) - zalecenie badania co 12 miesięcy
- zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.
Kiedy mammograf będzie w twoim mieście?
Kiedy zagości u ciebie mammobus? Odwiedzi wszystkie województwa
Mammobusy odwiedzą wszystkie województwa. Aby sprawdzić kiedy i gdzie można wykonać w pobliżu bezpłatną mammografię w ramach "Programu profilaktyki raka piersi" warto wejść na stronę NFZ, na której uzyskamy wszelkie potrzebne informacje.
Jak przygotować się do mammografii i na czym polega badanie?
Badanie nie wymaga od nas żadnych przygotowań. Powinnyśmy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty.
Samo badanie jest stosunkowo proste, jednak zaleca się ubranie w dwuczęściową odzież, ponieważ niezbędne będzie rozebranie się do pasa. Warto również unikać stosowania dezodorantów, balsamów lub talku na obszarze piersi i pach. Pacjentka zostaje ubrana w specjalny fartuch ochronny.
Piersi w tracie procedury ustawia się na płycie aparatu mammograficznego, a następnie delikatnie uciskane przez drugą płytkę, by uzyskać jak najlepszy obraz. Samo badanie może być chwilowo niekomfortowe, jest to jednak niezbędne do uzyskania jak najlepszego i najdokładniejszego obrazu tkanek.
Mammografia jest prostym, nieinwazyjnym i przede wszystkim skutecznym sposobem na wykrywanie raka. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnego programu oferowanego przez Nardowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.