Małpia ospa wykryta w Europie. Przypadek rzadkiej choroby tropikalnej potwierdzono w Anglii

2022-05-08 6:27

W Wielkiej Brytanii oficjalnie potwierdzono przypadek zachorowania na małpią ospę - poinformowała Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Jak podaje agencja, chory czuje się dobrze i przechodzi zakażenie łagodnie, a służby szukają osób, które miały z nim bliski kontakt.

 Małpia ospa wykryta w Europie. Przypadek rzadkiej choroby tropikalnej potwierdzono w Anglii
Autor: WHO/Nigeria Centrum Kontroli Chorób

O pacjencie, u  którego wykryto małpią ospę, wiadomo niewiele - jak podano w oficjalnym komunikacie, wydanym przez UK Health Security Agency, przyleciał do Anglii z Nigerii, gdzie prawdopodobnie zaraził się wirusem. Obecnie przebywa w specjalistycznym oddziale chorób zakaźnych w Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust w Londynie, gdzie został objęty fachową opieką.

Służby szukają innych chorych

Małpia ospa to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca, którą opisano po raz pierwszy w 1958 roku, kiedy u małp w laboratoriach wykryto ogniska choroby, której objawy przypominały ospę u ludzi. Pierwszy przypadek małpiej ospy u człowieka odnotowano kilkanaście lat później, w 1970 r w Demokratycznej Republice Konga.

Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należący do rodziny Poxviridae, a ludzie najczęściej zarażają się nią od gryzoni, przede wszystkim od wiewiórek, ale również od małp - do zarażenia może dojść na skutek pogryzienia przez zwierzę lub bezpośredniego kontaktu z nim lub z jego płynami ustrojowymi, np. krwią).

Między ludźmi wirus również może się przenosić, ale zdarza się to bardzo rzadko. Mimo to służby szukają osób, które mogły mieć kontakt z pechowym pacjentem, zwłaszcza tych, które podróżowały tym samym lotem z Nigerii.

Małpia ospa zazwyczaj ma łagodny przebieg i ustępuje sama w ciągu kilku tygodni, jednak u niektórych chorych objawy mogą być poważne, dlatego zarażeni tym wirusem powinni być pod fachową opieką. Jak podaje UKHSA, infekcja może się rozprzestrzeniać drogą kropelkową, ale ryzyko epidemii jest bardzo niskie. Pierwszy odnotowany w Wielkiej Brytanii przypadek tej choroby miał miejsce w 2018 r. Od tego czasu potwierdzono kilka takich infekcji.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Jakie są objawy małpiej ospy?

Małpia ospa daje objawy zbliżone do innych odmian ospy. Początkowo rozwija się gorączka (może być wysoka i utrzymywać się przez kilka dni), której towarzyszą bóle głowy, mięśni i pleców, a także dreszcze, kaszel, ogólne osłabienie i obrzęk węzłów chłonnych. Wysypka pojawia się po 1-3 dniach i może być rozległa - w ciężkiej postaci pokrywa całe ciało, również owłosioną skórę głowy. Wykwity najpierw są plamiste, następnie zmieniają się w pęcherze, a te - gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego - w krosty.

Po gojących się pęcherzach i krostach zostają charakterystyczne strupy, które, odpadając, mogą zostawić po sobie blizny. Choroba trwa zwykle od 2 do 4 tygodni, a chory zaraża, dopóki utrzymują się objawy. W leczeniu wykorzystywane są leki objawowe i przeciwwirusowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki