Mało znany skutek wstrząśnienia mózgu. Konsekwencje do końca życia

2025-02-03 13:16

Wstrząśnienie mózgu, potocznie znane pod nazwą wstrząs mózgu to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia na skutek urazu głowy. Jest wynikiem uderzenia, na skutek którego pojawia się szereg objawów. Choć najczęściej mówi się o zawrotach głowy czy wymiotach, to jednak warto zwrócić uwagę na uszy.

Mało znany skutek wstrząśnienia mózgu. Konsekwencje do końca życia
Autor: Fot. Getty Images

Choć niektóre wstrząśnienia mózgu prowadzą do utraty przytomności, to jednak nie jest to wszechobecną zasadą. Osoba, która doświadcza łagodnej formy urazowego uszkodzenia mózgu, najczęściej zmaga się z bólem głowy, niewyraźnym widzeniem, czy zawrotami. Nie oznacza to jednak, że sygnałów nie może być więcej. Dlatego poniżej wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę także w kontekście dzieci.

Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Czy wstrząs mózgu powoduje utratę słuchu?

Na skutek wstrząśnienia mózgu dochodzi do zmian, których część jest w stanie się zagoić, a niektóre stanowią trwały ślad. Powodów może być kilka, a w tym to jak rozległe są zmiany i jaki obszar obejmują. Poza tym nie ma co ukrywać, że istotny jest także wiek, u dzieci, zwłaszcza malutkich wstrząśnienie mózgu może narobić znacznie więcej szkód aniżeli u osoby dorosłej. 

Jednym z objawów i konsekwencji wstrząśnienia mózgu są zaburzenia słuchu. Pacjent może skarżyć się na nadwrażliwość na głośne dźwięki, uporczywe dzwonienie w uszach, czy trudności ze słuchem. Do takich sytuacji może dojść zarówno w przypadku dziecka jak i osoby dorosłej. Powodem mogą być takie zdarzenia jak:

  • upadek,
  • wypadek samochodowy,
  • jazda na rowerze, deskorolce, rolkach bez kasku,
  • jazda konna.

Przykładów może być znacznie więcej, a wśród nich nawet bliskie potkanie ze ścianą czy kuchenną szafką, łączy je jednak jedno, a mianowicie uderzenie w głowę. Choć nie każdy upadek i uderzenie musi kończyć się wstrząśnieniem mózgu, to jednak warto pamiętać, że uprawiając aktywności sportowe przede wszystkim, należy zadbać o bezpieczeństwo i założyć dobrze dobrany kask, który nie może być zbyt luźny, ponieważ wówczas nie spełnia swojej funkcji.

Jak uderzenie w głowę może uszkodzić słuch?

Żeby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wstrząśnienie mózgu może uszkodzić słuch, należy przyjrzeć się dokładnie budowie uszu. Otóż wewnątrz znajdują się niewielkie komórki włoskowate. Ich zadaniem jest zmiana energii z wibracji błony bębenkowej i kosteczek ucha środkowego na energię elektryczną. Dzięki temu może być przesyłana przez układ nerwowy do mózgu, gdzie ulega przetworzeniu.

A teraz wyobraźmy sobie, że te małe komórki włosowate przypominają trawnik. Młode zielona źdźbła nagle tratuje niewielki człowiek, np. dziecko uczące się chodzić. Część z tej trawy podniesie się, ale część zostanie tuż przy ziemi, bo uległo uszkodzeniu, zostało połamane. 

Tak samo wygląda moment, w którym dochodzi do wstrząśnienia mózgu, komórki włoskowate obecne w uchu, które na skutek uderzenia w głowę uległy uszkodzeniu nie są w stanie się zregenerować. To z kolei sprawia, że nie są już w stanie wysyłać do mózgu określonych sygnałów.

Skutkiem tych zmian są zaburzenia słuchu, więc pacjent może uskarżać się na:

  • szumy uszne,
  • wrażliwość na hałas,
  • trudności z rozumieniem czyjejś mowy zwłaszcza w głośniejszym otoczeniu. 

Tę ostatnią zależność potwierdzają badania opublikowane na łamach Seminars in Hearing, przeprowadzone na grupie sportowców, którzy doświadczyli wstrząśnienia mózgu. Początkowo uczestnicy słuchali prostego zdania takiego jak: Cukier jest słodki. Następnie tę samą frazę powtarzano w coraz bardziej hałaśliwym otoczeniu. Wyniki obserwacji wykazały, że im zastosowany szum tła był głośniejszy, tym uczestnicy mieli coraz większy problem z rozróżnieniem poszczególnych słów. 

Z kolei inne testy wykazały, że sportowcy, u których wystąpiło kiedyś wstrząśnienie mózgu byli także bardziej wrażliwi na dźwięki i mieli problem ze zrozumieniem zbyt szybkiej mowy.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Objawy wstrząśnienia mózgu u dzieci

Szczególnie trudne w ocenie mogą być wstrząśnienia mózgu wśród niemowląt i małych dzieci głównie ze względów komunikacyjnych. Ta grupa pacjentów często jeszcze nie może i nie potrafi opisać samopoczucia. Dlatego specjaliści z Mayo Clinic wskazują, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

  1. Oszołomienie.
  2. Apatia i łatwe męczenie się.
  3. Drażliwość i marudność.
  4. Utrata równowagi i niestabilny chód.
  5. Nadmierny płacz.
  6. Zmiany w nawykach jedzenia lub snu.
  7. Brak zainteresowania ulubionymi zabawkami.
  8. Wymioty.

Poza tym jeżeli tylko doszło do urazu głowy, zarówno w przypadku dziecka jak i osoby dorosłej zaleca się konsultację z lekarzem w ciągu maksymalnie dwóch dni od zdarzenia. Natomiast jeżeli wystąpiły poniższe okoliczności, konieczna jest konsultacja w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) lub niezwłoczna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. A oto objawy, których nie wolno lekceważyć:

  • Powtarzające się wymioty lub nudności.
  • Utrata przytomności trwająca dłużej niż 30 sekund.
  • Ból głowy, który nasila się z czasem.
  • Wyciek płynu lub krwi z nosa albo uszu.
  • Zmiany widzenia lub wyglądu oczu (np. znacznie powiększone lub nierówne rozmiary źrenic).
  • Dzwonienie w uszach, które nie ustępuje.
  • Osłabienie rąk lub nóg.
  • Zmiany w zachowaniu.
  • Dezorientacja (osoba może nie rozpoznawać ludzi lub miejsc).
  • Bełkotliwa mowa.
  • Zmiany w koordynacji fizycznej (np. potykanie się, niezdarność).
  • Napady padaczkowe.
  • Drgawki.
  • Zawroty głowy, które nie ustępują lub ustępują i powracają.
  • Nasilenie objawów z czasem

Nie należy lekceważyć dużych siniaków i guzów na głowie, w okolicach oczu, czy za uszami. Pomocy należy szukać zwłaszcza kiedy uraz głowy dotyczy niemowląt poniżej 12. miesiąca życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki