Mało znany objaw cukrzycy. Pojawia się na skórze

2023-05-09 13:35

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Co 4. chory jest niezdiagnozowany. Naukowcy zauważyli, że u większości pacjentów można zaobserwować charakterystyczne zmiany na skórze. Jakie objawy stanowią powód do niepokoju?

Przebarwienia na skórze kończyny dolnej
Autor: GettyImages Mało znany objaw cukrzycy. Pojawia się na skórze

Cukrzyca – szybkie rozpoznanie ułatwia leczenie

Zmiany skórne występują u wielu osób, z wielu powodów. Same w sobie, zwykle są nieszkodliwe. Mogą jednak stanowić charakterystyczny objaw, sugerujący, że warto zbadać poziom cukru we krwi.

Cukrzyca to nieuleczalna choroba o podłożu genetycznym. W przypadku cukrzycy typu 2 zauważono, że nadwaga i niewłaściwy tryb życia zwiększają ryzyko zachorowania. Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, do końca życia muszą przestrzegać odpowiedniej diety, zażywać leki, regularnie się badać i uważać, aby uniknąć groźnych powikłań.

Szybkie rozpoznanie choroby umożliwia wdrożenie właściwego leczenia i zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu. Dlatego tak istotna jest wiedza o możliwych objawach cukrzycy.

Dłuższe życie z cukrzycą

Objawy cukrzycy

Cukrzyca daje charakterystyczne symptomy, które jednak łatwo zlekceważyć lub tłumaczyć innymi dolegliwościami.

Najczęstsze objawy cukrzycy to:

  • wzmożone pragnienie
  • zwiększone wydalanie moczu
  • nokturia, czyli wzmożone wydalanie moczu nocą
  • uczucie nieuzasadnionego zmęczenia
  • nieuzasadnione chudnięcie
  • zmniejszenie masy mięśniowej
  • zwiększona zapadalność na infekcje intymne
  • zaburzenia widzenia

Objawy cukrzycy na skórze

Ustalono, że cukrzyca może dawać również charakterystyczne objawy w postaci zmian skórnych. Są to plamki. Mogą być lekko wcięte w skórę, przypominające blizny lub robić wrażenie łusek.

Plamy na skórze mają wymiary od 1 do 2,5 cm. Są bezbolesne, nie swędzą, nie wypływają z nich wydzieliny, są nieszkodliwe. Mogą być różowe, czerwonawe lub brązowe. Charakterystyczny jest ich okrągły, owalny kształt. Ponadto zauważono symetrię, czyli pojawianie się jednocześnie na prawej i lewej kończynie górnej lub dolnej.

Niektórzy pacjenci bagatelizują ten objaw, mylnie sądząc, że to plamy starcze lub skutki odniesionych wcześniej urazów czy uszkodzeń skóry. Tymczasem, jak podaje British Journal of Diabetes and Vascular Disease, zmiany na skórze zauważa nawet 55 proc.cukrzyków.

Dermopatia cukrzycowa często towarzyszy neuropatii, powodowanej przez tę chorobę. Może również objawiać się w sytuacjach zmian temperatur. Najczęściej dotyczy osób, które już od dawna cierpią z powodu cukrzycy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki