Mało pijesz w ciągu dnia? Możesz dorobić się problemów z sercem
Nawet niewielkie odwodnienie ma negatywny wpływ na nasz organizm. Może powodować uczucie zmęczenia, senność lub obniżony nastrój. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest bardzo ważne również dla naszego serca. Nowe badania dowodzą, że spożywanie zbyt małej ilości płynów dziennie może grozić pojawieniem się niewydolności serca!
Nawodnienie organizmu jest bardzo ważną rzeczą. Na ilość płynów spożywanych w ciągu dnia należy zwracać uwagę nie tylko latem. Okazuje się, że utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia może zmniejszyć ryzyko niewydolności serca. Jakie czynniki mają na to wpływ?
Badanie poziomu sodu we krwi dało obiecujące wyniki
W najnowszym badaniu wzięło udział 11 000 dorosłych w wieku od 45 do 66 lat. Dane uczestników monitorowano przez 25 lat. Naukowcy przyjrzeli się poziomowi sodu we krwi uczestników, znanemu również jako sód w surowicy, który wzrasta wraz ze spadkiem poziomu płynów w organizmie
Norma zakresu stężenia sodu w surowicy wynosi od 135 do 146 milimoli na litr (mmol/l).
Badacze w trakcie analizy wzięli pod uwagę czynniki predysponujące do wystąpienia niewydolności serca, takie jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, poziom cholesterolu, palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i to, czy uczestnicy dodawali sól do jedzenia.
Osoby, które chorowały na cukrzycę, otyłość lub niewydolność serca, zostały wykluczone z badania.
Wysoki poziom sodu predysponuje do rozwoju niewydolności serca
Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim poziomem sodu w surowicy krwi – powyżej 143 mmol/L – miały o 39% większe ryzyko rozwoju niewydolności serca w ciągu ostatnich 25 lat, w porównaniu z osobami, które miały niższy poziom sodu w surowicy.
Nowe badanie wykazało również, że na każdy 1 mmol/L wzrostu poziomu sodu w surowicy w normalnym zakresie, prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności serca wzrastało o 5%.
Aby utrzymać optymalny poziom sodu w organizmie niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów.
Ile wody należy pić dziennie?
Autorzy badania zalecają, aby kobiety wypijały około 1,5 do 2 litrów, a mężczyźni około 2 do 3 litrów płynów dziennie.
Zalecenia te dotyczą jednak ludzi zdrowych, którzy uczestniczyli w badaniu.
Dr Ragavendra Baliga, profesor medycyny wewnętrznej i kardiologii z Ohio State University Wexner Medical Center zauważa, że "potrzeby nawodnienia ludzi mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym poziomu ćwiczeń, podstawowych schorzeń i leków. Na przykład osoby, które już cierpią na niewydolność serca, mogą zostać poproszone o ograniczenie spożycia płynów 2 litrów dziennie, ponieważ niewydolność serca może prowadzić do gromadzenia się płynów w organizmie".
Polecany artykuł: