Malinowy język i trójkąt na twarzy. Zapomniana choroba zaatakowała już 32 tys. Polaków
Rok 2023 – ponad 32,5 tys. zachorowań w Polsce. W analogicznym momencie roku 2022 zachorowań w naszym kraju było niewiele ponad 6 tys. Choroba zapomniana, a przez to lekceważona, zbiera żniwo w całej Europie. Jak się objawia? Jak można się ustrzec?
Ponad 5-krotny wzrost zachorowań na szkarlatynę
Malinowy język. Charakterystyczny trójkąt na twarzy. Wysypka na całym ciele. I gorączka. Czasem wymioty. To objawy szkarlatyny, której nazwa to nawiązanie do charakterystycznych szkarłatnych przebarwień skóry pacjentów.
32 553 to liczba zachorowań od początku 2023 roku. Przewyższa liczbę zachorowań z analogicznego okresu w 2022 roku o 26 tys.
Europa choruje na potęgę. Polska też idzie w tym kierunku
W Wielkiej Brytanii UK Health Security Agency alarmuje o wzroście zachorowań. Przypadków przybywa także w sąsiedniej Irlandii. Podobne zjawiska wzrostu zakażeń i rozpowszechniania infekcji wirusowych i bakteryjnych obserwuje się w innych krajach zachodniej Europy. To nie tylko szkarlatyna, ale też covid, wirusy grypy, RSV.
Zmiana pogody, którą w ostatnich dniach obserwujemy w Polsce, to kolejna przyczyna, która może przekładać się na zwiększoną zapadalność na sezonowe infekcje. Do tego nie tak dawno rozpoczynający się rok szkolny, a także praca – w 2023 coraz więcej pracodawców oczekuje, że pracownicy z home office wrócą do biur.
Przybywa pacjentów, ubywa leków w aptekach
Chociaż kontakty społeczne mogą mieć istotne znaczenie choćby dla zdrowia psychicznego, to przekładają się też na zwiększoną transmisję różnych wirusów. Pacjentów przybywa, a co za tym idzie – z aptek znikają leki oraz testy, szczególnie te, które zyskały popularność podczas ubiegłorocznej tridemii: na RSV, grypę A, grypę B i covid.
Znikają też leki na anginę i antybiotyki, szczególnie te w zawiesinach, dedykowane dzieciom. Okresowe problemy z dostępnością leków trwają już od roku, m.in. z powodów geopolitycznych i ekonomicznych.
CZYTAJ TEŻ: Braki leków w aptekach. Na liście ponad 200 pozycji
Co istotne jednak, na szkarlatynę chorują nie tylko dzieci. Podobnie jak na inne „dziecięce” choroby jak np. zapalenie ucha, angina. Po okresie pandemii obserwowany jest wzrost różnego typu zakażeń w całej populacji.
Dlatego szczególnie istotne jest zapobieganie zakażeniom, przez dbanie o zdrowie swoje i innych, nieprzychodzenie z objawami infekcji do pracy lub szkoły oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pozwala to skracać czas choroby oraz uniknąć niejednokrotnie groźnych powikłań, z sepsą włącznie.