Małe piwo dla zdrowia? Nawet taka ilość sprawia, że twój mózg się kurczy

2022-03-08 10:13

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Nature mówi, że zaledwie jeden kufel piwa lub kieliszek wina dziennie może zacząć zmniejszać ogólną objętość mózgu. Szkodliwe działanie alkoholu na mózg nasila się wraz ze wzrostem liczby wypitych kieliszków.

Znajomi piją piwo
Autor: Getty Images

W raporcie przeanalizowano dane ponad 36 000 osób, które wzięły udział w badaniu UK Biobank. Osoby biorące udział w badaniu dostarczyły informacji na temat liczby drinków, które wypijały każdego tygodnia w poprzednim roku i przeszły badanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego.

Naukowcy porównali swoje skany z obrazami typowego starzejącego się mózgu, a następnie skontrolowali takie zmienne, jak wiek, płeć, palenie tytoniu, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie genetyczne i ogólny rozmiar głowy.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Alkohol wpływa na starzenie się mózgu

U osób w wieku 50 lat, które w ciągu ostatniego miesiąca wypijały pół litra piwa lub kieliszek wina dziennie, mózgi stały się o dwa lata starsze niż mózgi osób, które wypijały tylko pół piwa dziennie.

Jedna jednostka alkoholu to 10 mililitrów lub 8 gramów czystego alkoholu. Mózgi ludzi w tym wieku, którzy pili trzy jednostki alkoholu dziennie, wykazywały redukcję zarówno istoty białej, jak i szarej, która wyglądała, jakby wiek mózgu wydłużono o 3,5 roku.

Według badań mózgi osób niepijących, które zaczęły spożywać średnio jedną jednostkę, alkoholu dziennie, wykazywały odpowiednik półrocznego starzenia się.

Dla porównania, picie czterech jednostek alkoholu dziennie starzeje mózg o ponad 10 lat!

Współautor badania - Gideon Nave, adiunkt marketingu w Wharton School of the University z Pensylwanii - powiedział: „Nasze badanie jest zdecydowanie największym badaniem tego tematu.

Wykorzystuje próbkę populacji ogólnej i kontroluje więcej niejasności niż wcześniej. W związku z tym dostarcza zdecydowanie więcej dowodów niż jakiekolwiek wcześniejsze dochodzenia i przybliża nas do rozstrzygnięcia debaty”.

Choć badanie było szczegółowe, pozostawiło jednak wiele pytań bez odpowiedzi. Chodzi przede wszystkim o to, że nie tylko alkohol może mieć wpływ na starzenie się mózgu, lecz także inne czynniki mogą się przyczynić do jego szybszego starzenia.

„Wierzę, że istnieją wystarczające dowody sugerujące, że funkcje mózgu zanikają szybciej u osób, które nie angażują się w czynności stymulujące intelektualnie, ani poprzez pracę, ani hobby”. Oznacza to, że alkohol może, ale nie musi być jedynym czynnikiem decydującym o starzeniu się mózgu.

Czy alkohol faktycznie jest tak szkodliwy?

„Związek między alkoholem a zdrowiem jest złożony, a nasze rozumienie tego związku ewoluuje w czasie. Na podstawie tego badania nie wyciągałbym żadnych ostatecznych wniosków, ale powiedziałbym, że autorzy zidentyfikowali obszary do dalszych badań” -powiedziała badaczka alkoholu Emmanuela Gakidou, profesor nauk medycznych na Uniwersytecie Waszyngtońskim

Często też mówi się, że umiarkowane ilości alkoholu mogą przynieść korzyści zdrowotne, zwłaszcza sercu i mózgowi. Jednak ostatnie badania podważyły ​​to założenie. Szereg badań wykazało, że picie nie jest zdrowe, a Światowa Federacja Kardiologiczna opublikowała niedawno raport, który mówi, że „nie ma poziomu spożycia alkoholu, który byłby bezpieczny dla zdrowia”.

„Na podstawie tego, co wiemy w tej chwili, to, czy niewielkie ilości alkoholu są korzystne, czy szkodliwe dla danej osoby, zależy od stanu zdrowia tej osoby i jej profilu ryzyka zachorowania na raka, choroby serca lub udar".

Czy grozi Ci alkoholizm?

Pytanie 1 z 15
Czy zdarzyło się kiedykolwiek, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zwrócił Ci uwagę, że za dużo pijesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki