Maja Hirsch zmagała się z chorobą, która dotyka setek Polek. "Potworny ból lędźwi"

2024-09-17 9:34

Maja Hirsch otworzyła się na temat swojej choroby w rozmowie z Maciejem Dowborem i Sandrą Hajduk-Popińską w "Dzień Dobry TVN". Aktorka niedawno przeszła poważną operację, o czym informowała na swoim Instagramie.

Maja Hirsch zmagała się z chorobą, która dotyka setek Polek. Potworny ból lędźwi
Autor: Instagram.com/majahirsch_official Maja Hirsch zmagała się z chorobą, która dotyka setek Polek. "Potworny ból lędźwi"

Maja Hirsch to znana polska aktorka telewizyjna i filmowa. Największą popularność zyskała dzięki występom w takich produkcjach jak "M jak Miłość" i "BrzydUla". Aktorka niedawno poinformowała na swoim Instagramie, że przeszła przez operację usunięcia mięśniaków.

Maja Hirsch szczerze o swojej chorobie. Rozmawiała z wieloma lekarzami

Celebrytka pojawiła się ostatnio w studio "Dzień Dobry TVN". Tam w rozmowie z Sandrą Hajduk-Popińską i Maciejem Dowborem opowiedziała o swojej chorobie. Jak mówi, niedługo po porodzie rozpoznano u niej mięśniaki.

Artystka zdradziła, że wielokrotnie rozmawiała z różnymi lekarzami.

Mieli taki mieszany stosunek "wycinać, nie wycinać", [...], doszło do tego, że mięśniaki były już spore, ale wciąż miałam poczucie, że nie mam żadnych objawów. Oczywiście, myliłam się, ponieważ jednym z ważniejszych objawów, o którym dowiedziałam się już po zabiegu, był potworny ból lędźwi

- mówiła w swojej rozmowie.

Od wykrycia zmian minęło już 20 lat. Aktorka zdradziła, że lekarze mówili jej, że w momencie kiedy będzie w okresie menopauzy, nie będzie najlepiej z mięśniakami. Jak opowiedziała, przy hormonalnej terapii zastępczej coś może się wówczas wydarzyć. Co więcej, 1 proc. może okazać się być złośliwy.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki w macicy. Co trzeba o nich wiedzieć?

Mięśniaki macicy są łagodnymi gładkokomórkowymi guzami rozwijającymi się na ściankach macicy. Mogą się one pojawiać u każdej kobiety, niezależnie od wieku. Co więcej, początkowo nie dają one żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Muszę być jednak regularnie kontrolowane.

Mięśniaki stanowią około 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Większość z nich wykrywana jest przypadkowo. Po wykryciu zazwyczaj są one po prostu obserwowane. Do operacji kwalifikują się te, które są przyczyną bólu, obfitych (przypominających krwotok) miesiączek, przedłużającego się krwawienia lub te, które nadmiernie rosną.

Operacja jest również niezbędna w momencie, kiedy duży mięśniak uciska na pęcherz powodując nieustanne parcie i utrudniając lub w ogóle uniemożliwiając oddawanie moczu.

Ginekolog może podejrzewać mięśniaki już na podstawie samych objawów, jednak diagnoza wymagać będzie badania ginekologicznego i wyniku przezpochwowego badania ultrasonograficznego.

Jeśli chodzi o objawy, to zależą one od umiejscowienia i wielkości mięśniaków.

Sonda
Czy czujesz się skrępowana u ginekologa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki