Macierzyństwo po 50 wkrótce stanie się normą. Wszystko dzięki nowej metodzie

2022-03-11 10:30

Według nowego badania izraelskich naukowców późne macierzyństwo będzie jak najbardziej możliwe, a nawet stanie się normą. Wszystko za sprawą odkrycia, którego dokonali. Badacze zdołali odmłodzić komórki jajowe 40-letniej kobiety w taki sposób, że przypominały komórki jajowe 20-latki.

Małżeństwo cieszy się z pozytywnego wyniku testu ciążowego
Autor: Getty Images

Kobiety zaczynają planować macierzyństwo coraz później. W Wielkiej Brytanii średni wiek matek wynosi obecnie 29 lat, a wiele z nich opóźnia posiadanie dzieci do trzydziestki. Jest to bardzo późny wiek w porównaniu do lat 70., gdzie średni wiek matek wynosił 23 lata. Podobnie dzieje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie średnia wieku matek wzrosła z 21 do 26 lat.

Uważa się, że zmiana ta wynika z faktu, że więcej kobiet traktuje priorytetowo swoją karierę. Wpływ na to mają także zmiany w społeczeństwie oraz... problemy finansowe.

Jednak szanse na zajście w ciążę spadają wraz z wiekiem kobiet. Badania sugerują, że szanse na ciąże u kobiet powyżej 40. roku życia stanowią zaledwie pięć procent.

Macierzyństwo a HIV. Dlaczego warto zrobić test na HIV

Przełomowe odkrycie

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wykazali, że zjawisko starzenia się komórek jajowych można odwrócić za pomocą środka przeciwwirusowego stosowanego w leczeniu pacjentów z HIV. Jest to możliwe za sprawą leku, który blokuje uszkodzenia genetyczne podczas infekcji wirusowych poprzez zapobieganie uszkodzeniom DNA, które mają miejsce podczas procesu starzenia.

Podczas procesu starzenia się komórki jajowej, części jej DNA mogą zacząć atakować inne obszary w podobny sposób, w jaki replikują się wirusy. Aby temu zapobiec, naukowcy wysnuli teorię, że środek przeciwwirusowy, zwany inhibitorem odwrotnej transkryptazy, stosowany do zapobiegania uszkodzeniom DNA w infekcjach wirusowych, może rozwiązać problem starzena się komórek jajowych.

„Ponieważ atakujące DNA zachowuje się jak wirus, postawiliśmy hipotezę, że lek przeciwwirusowy podawany do jaj może odwrócić ich starzenie i odmłodzić, i odkryliśmy w naszym laboratorium, że tak jest. Przetestowaliśmy setki jaj mysich, a następnie jaj ludzkich, co potwierdziło tę hipotezę” - mówi Dr Michael Klustein, biolog molekularny, który kierował badaniami.

„W ciągu 10 lat mamy nadzieję zastosować leki przeciwwirusowe w celu zwiększenia płodności wśród starszych kobiet. Może to pomóc kobietom w wieku od 40 do 50 lat. Potem zaś wkraczamy w menopauzę” - dodaje.

Naukowcy podkreślają, że nie testowali jeszcze wprowadzania plemników do leczonych komórek jajowych, więc nie udowodnili, czy ma to wpływ na zwiększenie płodności.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki