Ma 14-lat i już odmienia świat medycyny. Jego wynalazek w 7 sekund może wykryć chorobę serca

2025-04-04 10:36

Siddharth Nandyala to 14-latek wywodzący się z Indii, o którym mówi cały świat. Młody człowiek obecnie mieszka w Frisco w stanie Texas. A rozgłos zyskał dzięki stworzeniu aplikacji, która w zaledwie 7 sekund jest w stanie wykrywać choroby serca. To najmłodszy na świecie certyfikowany specjalista AI, bo to właśnie sztuczna inteligencja jest kluczowym elementem nowatorskiego rozwiązania.

Ma 14-lat i już odmienia świat medycyny. Jego wynalazek w 7 sekund może wykryć chorobę serca
Autor: Fot. Getty Images, youtube.com, screen/TeluguOne

CircadiaV to nazwa aplikacji stworzonej przez Siddhartha. Dzięki niej specjaliści mogą analizować dźwięki serca z rzeczywistą dokładnością i szybkością. Okazuje się, że wynalazek 14-latka już spotkał się z uznaniem ekspertów z dziedziny kardiologicznej, a także zainteresowaniem ze strony przywódców politycznych. Przykładem jest choćby indyjski premier stanu Andhra Pradeś, czyli N Chandrababu Naidu, który podkreślił, że innowacyjne rozwiązanie jest wręcz medycznym przełomem. Na czym to wszystko polega?

Kardiologia prewencyjna. Co zrobić, by skutecznie chronić serce? Dr Agnieszka Graczyk–Szuster

Jak działa CircadiaV? Aplikacja stworzona przez 14-latka

Jak informuje portal Times of India, aplikacja, którą stworzył nastolatek, wykorzystuje zaawansowane algorytmy do analizy danych pacjenta oraz wykrywania potencjalnych chorób serca, skracając czas potrzebny na ich wykrycie i diagnozę. Wystarczy przyłożyć smartfon do klatki piersiowej, a aplikacja zaopatrzona w sztuczną inteligencję zrobi resztę.

Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, to proces opiera się na nagrywaniu dźwięków wydawanych przez serce, a wszystko rejestruje zwykły smartfon. Pomysł Siddhartha Nandyala przetestowano na ponad 150 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych i 700 pacjentach na terenie Indii. Okazało się, że technologia wykazała dokładność przekraczającą 96%. 

Młody naukowiec wskazał, że jego misją jest  stworzenie możliwości wczesnego wykrywania chorób układu krążenia, które stanie się dostępne i skuteczne zwłaszcza w regionach świata gdzie występuje ograniczony dostęp do infrastruktury i opieki medycznej.

To, co naprawdę skłoniło mnie do zajęcia się tą dziedziną opracowywania narzędzia sercowo-naczyniowego opartego na sztucznej inteligencji to fakt, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. 31% wszystkich zgonów na świecie spowodowane są chorobami układu krążenia. To mnie zainspirowało, ponieważ największym problemem w branży opieki zdrowotnej jest to, jak wcześnie wykryć choroby układu krążenia. Jak wykryć je w stadium możliwym do leczenia, ustalić prognozę i jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób. To było prawdziwą inspiracją do opracowania tego narzędzia.

- wyjaśnił młody wynalazca.

Nie tylko zdrowe serce. Nad czym pracuje młody wynalazca?

Okazuje się, że wkład 14-latka w sektor medyczny nie kończy się wyłącznie na szukaniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję w zakresie szeroko pojętej kardiologii. Siddharth jest w trakcie opracowywania niedrogiej protezy ramienia, która będzie zasilana technologią elektroencefalografii (EEG). 

Choć na tym etapie ciężko sobie to wyobrazić, to młody wynalazca wyjaśnia, że dzięki takiemu rozwiązaniu osoby po amputacji będą w stanie sterować protezą za pomocą własnych myśli. Kolejny raz Siddharth skupia się na dostępności i chce, żeby jego rozwiązanie było tanie i mogło pomóc wielu osobom, których nie stać na tradycyjne rozwiązania. Okazuje się bowiem, że klasyczna proteza ramienia może kosztować nawet ponad 400 tys. dolarów amerykańskich. 

Z kolei projekt 14-latka ma na celu znaczne obniżenie kosztu do zaledwie 300 dolarów. Dzięki temu po technologię będzie mógł sięgnąć niemal każdy, a rozwiązanie stanie się wyjątkowo cenne dla dzieci, które szybko wyrastają z klasycznych i drogich protez.

Choć może ciężko w to uwierzyć, że poza wdrażaniem innowacji w opiece zdrowotnej Siddharth jest założycielem i dyrektorem generalnym STEM IT. To inicjatywa promująca edukację STEM, kodowanie, robotykę i sztuczną inteligencję wśród młodych uczniów na całym świecie. Jego misją jest wyposażenie kolejnego pokolenia w umiejętności rozwiązywania problemów oparte na technologii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki