Łzawienie oczu na mrozie to nie przypadek. Wiemy, jak się z tym uporać
Spacery na mrozie nie zawsze są przyjemne. Dotkliwe zimno, a do tego mróz, który szczypie policzki, katar, który cieknie z nosa i łzy, które lecą z oczu... Nie wszystko możemy zmienić i nie na wszystko mamy wpływ, ale na łzawiące oczy znamy sposób. Sprawdź, dlaczego oczy łzawią na mrozie i co można z tym zrobić.
Dlaczego oczy łzawią na mrozie?
Chociaż łzawienie oczu na mrozie to dość częsta dolegliwość, stosunkowo rzadko o tym się mówi. Dlatego wiele osób sądzi, że są odosobnione w tym problemie, a tak wcale nie jest. W dodatku rozwiązanie tej zagadki jest o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.
Za łzawienie oczu na mrozie odpowiada głównie przesuszona śluzówka. Zimą, gdy na dworze mróz, a w domu włączone ogrzewanie, o to nietrudno. Wiele osób narzeka więc nie tylko na łzawienie oczu na mrozie, ale również pieczenie oczu, wrażenie suchości, pieczenia oczu czy tzw. piasku pod powiekami.
CZYTAJ TEŻ: Suche oczy i nos zimą. Jak przeciwdziałać wysuszeniu śluzówki oczu i nosa?
Gdy oko jest przesuszone, następuje nadprodukcja łez. Można więc pomóc sobie w prosty sposób: znajdując przyczynę suchego oka. Należy też zastanowić się, czy jest to raczej sytuacja stała, czy też chwilowy epizod.
CZYTAJ TEŻ: Zespół suchego oka (ZSO): przyczyny, objawy, leczenie
Łzawienie na mrozie i suche oczy - co zrobić?
Często przesuszenie śluzówek oczu jest to kwestia niewłaściwej, zbyt niskiej wilgotności powietrza w ogrzewanych czy klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto więc zadbać o nawilżacz powietrza.
Bardzo istotne jest także nieprzegrzewanie wnętrz, do czego wiele osób ma skłonność. 21 stopni to optymalna temperatura wnętrza, którą nocą można nawet nieco obniżać.
Polecanym urządzeniem jest także oczyszczacz powietrza, który nie tylko nawilża powietrze, ale i oczyszcza z drażniących substancji. Większą wilgotność powietrza również zyskuje się, umieszczając w pomieszczeniu rośliny doniczkowe.
Oczy można nawilżać, stosując odpowiednie krople do oczu. Można też „nawilżać się od środka” dbając o optymalne nawodnienie organizmu – o którym też często zapominamy.
CZYTAJ TEŻ: Nawodnienie organizmu zimą. Jak nawodnić organizm w zimie?
Jeśli jest słońce i przy tym odbijający jego promienie śnieg, warto zasłonić oczy ciemnymi okularami, które mogą zmniejszyć uporczywe łzawienie oczu, chroniąc je przed zbyt intensywnym światłem.
Nie lekceważ tego zjawiska - istnieje schorzenie nazywane ślepotą śnieżną, a będące skutkiem uszkodzenia rogówki i spojówek na skutek suchego powietrza, niskich temperatur i silnego promieniowania ultrafioletowego obijanego przez śnieg.