Łyżka mikroplastiku w mózgu. Wyniki nowych badań szokują
Mikroplastik jest już wszędzie – alarmują naukowcy od lat. Mamy go w sobie – podkreślają specjaliści, po każdych kolejnych badaniach. To już nawet łyżka mikroplastiku w mózgu – ostrzegają autorzy analiz. To obrazowe porównanie z pewnością daje dużo do myślenia. Jak mikroplastik wpływa na nasz mózg i cały organizm?
Coraz więcej mikroplastiku w mózgach
Mikroplastik w mózgu? To nie science fiction, to smutna rzeczywistość XXI wieku. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń – mamy w sobie coraz więcej mikroplastiku, dosłownie wszędzie. Ilość, jaką można znaleźć w ludzkich mózgach, szacuje się na zbliżoną do pojemności łyżki.
Na łamach Nature Medicine opublikowano badania dotyczące poziomu nanoplastiku w tkankach mózgowia. Analizowano próbki pobrane w 2024 roku, w odniesieniu do próbek z 2016 r.
Stężenie mikroplastiku wynosiło nawet 4800 mikrogramów na gram tkanki. Matthew Campen, główny badacz z University of New Mexico podsumował to obrazowo: to waga standardowej plastikowej łyżki.
Stężenia, które zaobserwowaliśmy w tkance mózgowej osób, których średni wiek wynosił około 45 lub 50 lat, wynosiły 4800 mikrogramów na gram, czyli 0,48 proc. wagowo
- powiedział Matthew Campen. Co istotne, nie tylko sama obecność mikroplastiku stanowi problem. Najważniejsze jest to, że obecność mikroplastiku powoduje problemy m.in. podejrzewa się, że obecność mikroplastiku może sprzyjać rozwojowi niektórych zaburzeń funkcji poznawczych (choć też nie wyklucza się, że to zmiany w strukturze mózgowia u osób z demencją sprzyjają kumulacji mikroplastiku).
5 codziennych nawyków, które niszczą skórę. Pracujesz nie tylko na zmarszczki
Nadmiar mikroplastiku - wpływ na zdrowie
Współcześnie jesteśmy dosłownie zalewani plastikiem. W XXI wieku wyprodukowano blisko połowę tworzyw sztucznych, jakie kiedykolwiek powstały. Do 2040 r. mimo sugerowanych zmian związanych z ochroną środowiska, spodziewane jest podwojenie tej ilości.
Efektem jest dosłownie „nafaszerowanie” mikroplastikiem ludzkich (i zwierzęcych) narządów, w tym tych kluczowych, jak serce, płuca, wątroba lub mózg.
Na ten moment brakuje skali porównawczej, aby oszacować, jaki jest pełny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie, ponieważ w poprzednich latach ilości wchłanianych drobinek mikroplastiku były mniejsze.
Już dziś jednak wiadomo, że może mieć to wpływ m.in. na płodność. Stanowi to jedno z wyjaśnień przyczyn, dla których coraz więcej osób zmaga się z problemami z płodnością oraz innymi zaburzeniami hormonalnymi.
Chociaż jako jednostki możemy z pozoru mieć ograniczony wpływ na to, co produkują duże koncerny, naukowcy zachęcają, aby przyglądać się składom kupowanych produktów i przez swoje wybory, wywierać presję na producentów, aby szli w kierunku ekologicznych, przyjaznych ludziom i środowisku rozwiązań.