Łykamy leki bez recepty by pozbyć się zgagi. Wielu Polaków nie wie, że to może być objaw raka
Zgaga, to bardzo popularny problem, którego próbujemy się pozbyć sięgając po leki bez recepty. Nie każdy jednak wie, że kiedy pojawia się dość często może być objawem przełyku Barreta. Ten stan określany jest jako przednowotworowy. Najnowsze badania kliniczne są szansą dla wielu osób. Okazuje się, że powstała niewielka kapsułka, dzięki której pacjent może dowiedzieć, się czy nie grozi mu rak przełyku.
Nowa diagnostyka raka przełyku
Jak informuje portal politykazdrowotna.com, pierwsze osoby wzięły udział w badaniu BEST4. Najnowsza technika może być zastosowana jako narzędzie przesiewowe w celu wykrywania przełyku Barreta. Jest to stan, w którym komórki dolnej części przełyku są niszczone za sprawą cofających się kwasów żołądkowych, czyli refluks.
Przełyk Barreta określany jest także jako stan przednowotworowy, dlatego wczesne wykrycie problemu może uratować wielu pacjentów. Badanie BEST4 trwa zaledwie 10 minut, a jego wykonanie nie wymaga obecności lekarza, już pielęgniarka będzie w stanie przeprowadzić test.
Celem prowadzonych badań klinicznych jest ustalenie, czy najnowsze rozwiązanie będzie pomocne w redukcji konieczności leczenia raka i zapobiegnie śmierci z powodu tej choroby. na ten moment wiemy, że w przedsięwzięciu weźmie udział 120 tys. uczestników, którzy borykają się ze zgagą i w związku z tym regularnie sięgają po leki redukujące kwasy żołądkowe. To bardzo ważny wyznacznik, ponieważ jest objawem przełyku Barreta.
Warto zaznaczyć, że poprzednie badania wykazały dużą skuteczność kapsułki gąbkowej. Metoda ta została opracowana przez grupę naukowców z z University of Cambridge pod kierownictwem prof. Rebecci Fitzgerald. Już wówczas ustalono, że dzięki tej metodzie udało się zdiagnozować 10 razy więcej pacjentów z przełykiem Barreta niż w przypadku zwykłej wizyty lekarskiej.
Kluczowe czynniki ryzyka raka przełyku
Z najnowszych badań opublikowanych na łamach Cancer Biology & Medicine wynika, że obciążenie ryzykiem raka przełyku wzrasta wraz z BMI i paleniem papierosów. Naukowcy wskazują, że kluczowe czynniki ryzyka są modyfikowalne, a to oznacza, że mamy na nie wpływ.
Okazuje się, że na tego rodzaju nowotwór najbardziej narażone są osoby palące papierosy, spożywające alkohol oraz otyłe. Badacze sięgnęli po najnowsze statystyki opublikowane przez GLOBALCAN 2022 i Global Burden of Diseases. Z danych wynika, że tylko w 2022 roku odnotowano aż 511 054 nowych przypadków raka przełyku i 445 391 zgonów z porodu tej choroby. Głównym powodem było wysokie BMI oraz palenie tytoniu.
Główny autor badania, dr Wanqing Chen wskazuje, że bardzo niepokojącym jest fakt, że to właśnie masa ciała w sposób szczególny przyczyniała się do obciążenia rakiem przełyku. Obecnie obserwuje się wzrostowy trend pod kątem występowania otyłości, co rodzi uzasadnione obawy, że chorych na nowotwory będzie znacznie więcej.
Zrozumienie ciężaru przypisywanego ryzyku pomoże ustalić priorytety zasobów i opracować ukierunkowane strategie zwalczania tej wyniszczającej choroby
- podsumował dr Chen.
Objawy raka przełyku
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że rak przełyku przed bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest to, aby skupić się na czynnikach ryzyka i zacząć je eliminować.
Biorąc pod uwagę powyższe warto zwrócić uwagę czy nie doskwiera nam często zgaga. Po pierwsze to może być sygnał, że czas zmienić dietę, zrezygnować z jedzenia tłustych i ciężkostrawnych potraw. Po drugie to także dobry moment na obliczenie BMI, by sprawdzić, czy nie mamy nadwagi, albo już otyłości. Częsta zgaga jest objawem przełyku Barreta, który z kolei uważany jest za stan poprzedzający wystąpienie raka. Dlatego w pierwszej kolejności warto zweryfikować nawyki żywieniowe, ograniczyć spożycie alkoholu oraz rzucić palenie.
Jak wskazuje National Health Service, rak przełyku często daje o sobie znać, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. A to z kolei zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie. Kiedy guz osiąga większy rozmiar mogą wystąpić takie dolegliwości jak:
- trudności z połykaniem,
- uporczywa zgaga,
- wymioty tuż po jedzeniu,
- utrata apetytu,
- chrypka,
- męczący kaszel,
- duszność,
- blada cera,
- utrata masy ciała,
- ból lub dyskomfort w górnej części brzucha, klatce piersiowej lub plecach.
Leczenie raka przełyku
Leczenie raka przełyku polega na wykonaniu operacji w trakcie której chirurg usuwa zmianę nowotworową oraz wycina część przełyku. Następnie pozostałość łączy z żołądkiem tworząc nowy przełyk. Przykładem osoby, która ma za sobą taki zabieg jest Zbigniew Ziobro.
Dodatkowo pacjent zgodnie z indywidualnymi potrzebami poddawany jest również chemioterapii i radioterapii. W leczeniu raka przełyku stosowana jest również terapia ukierunkowana. Wówczas atakuje się określone substancje chemiczne w komórkach rakowych.
Kolejną możliwością jest zastosowanie immunoterapii, która w przypadku raka przełyku bywa stosowana zarówno przed operacją jak i po. Tego typu rozwiązanie stosuje się także w odniesieniu do pacjentów u których stwierdzono zaawansowane stadium raka, a zabieg chirurgiczny jest niemożliwy do przeprowadzenia.