Lubisz zapach gotówki? Tak pachnie koronawirus
WHO ma poważne wątpliwości, czy wychodzenie do sklepów i płacenie w nich gotówką jest w pełni bezpieczne. Pieniądze - od lat mówi się o tym, że nie są najczystsze. Jak zatem zapłacić za zakupy?
Z punktu widzenia epidemiologów najbardziej ryzykowną czynnością w sklepie jest płacenie. Dlaczego? Otóż korzystając z gotówki i otrzymując resztę przekazujemy i przyjmujemy mnóstwo wirusów i bakterii.
W niektórych sklepach kasjerzy sugerują, że woleliby płatność bezgotówkową. Nic dziwnego, że wolą nie dotykać gotówki. Dlaczego? Bo po kontakcie z nią powinno się umyć ręce, a kasjerzy nie zawsze mają taką możliwość.
#zostań w domu i nastrój się pozytywnie! POSŁUCHAJ
Jakie jest zdanie WHO w kwestii używania gotówki?
- WHO ani nie wyraziła stanowiska, że banknoty roznoszą COVID-19, ani nie ostrzegała nigdy przed używaniem gotówki. Jedyne co ogłosiła WHO, to przypomnienie, że po kontakcie z pieniędzmi należy umyć ręce. To zalecenie higieniczne i nie należy go odczytywać w żaden inny sposób - powiedziała rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia.
Banknoty i monety nie mają żadnych specjalnych właściwości, które powodowałyby wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem dla osoby, która zachowuje zasady higieny. Ale właśnie - te zasady higieny zachować trzeba.
Pamiętajmy - sposobu na sterylne zakupy nie ma. Bez względu na to, czy założymy jednorazowe rękawiczki, czy zachowamy odstęp od innych, czy zapłacimy kartą - wychodzenie do skupisk ludzi jest ryzykowne.
Eksperci przypominają, że w sklepach należy teraz robić krótkie zakupy. Najlepiej iść z listą, nie kręcić się między półkami, zrobić szybko zakupy, wyjść, wrócić do domu i od razu umyć ręce.
Powinno się także myć owoce i warzywa przed zjedzeniem oraz pić czystą wodę. Przypominamy, że wirus może przez pewien krótki czas przetrwać na różnych powierzchniach. Dlatego podstawą profilaktyki powinna być higiena osobista.
Czytaj więcej