Lubisz podcasty? Prawdopodobnie jesteś posiadaczem tych cech - wynika z badań
Jesteś miłośnikiem podcastów? A może wręcz przeciwnie - nie lubisz ich słuchać? Naukowcy odkryli zależność między cechami osób, które słuchają i nie słuchają podcastów. Okazuje się, że badanie przemawia na korzyść słuchaczy.
W badaniu udział wzięło ponad 300 uczestników, którzy musieli odpowiedzieć na pytania związane z nawykiem słuchania podcastów. Naukowcy porównali te dane z cechami osobowości respondentów.
Słuchasz podcastów? Jesteś bardziej otwarty
Okazuje się, że ludzie, którzy częściej słuchają podcastów wykazują się ciekawością świata i zwiększonymi potrzebami poznawczymi. Osoby te mają większe potrzeby zdobywania informacji, są też bardziej otwarte.
Natomiast osoby, które rzadziej słuchają podcastów, są bardziej neurotyczne.
Naukowcy stwierdzili, że otwartość na doświadczenie, ciekawość oparta na zainteresowaniach i potrzeba poznania ma duży związek ze słuchaniem podcastów. Osoby te są bardziej pozytywne.
To, czy dane jednostki słuchają podcastów jest zależne także od płci. Okazuje się, że więcej mężczyzn niż kobiet jest zainteresowana słuchaniem podcastów.
Słuchacze podcastów nie marnują czasu w internecie
Zainteresowanie osób podcastami ma również związek z wykorzystywaniem urządzeń elektronicznych i portali internetowych. Osoby żądne wiedzy nie marnotrawią swojego czasu w mediach społecznościowych, tylko słuchając ciekawych rozmów, cały czas rozwijają się i pogłębiają swoją wiedzę z wykorzystaniem internetu.
„Te odkrycia pomagają odróżnić słuchanie podcastów od korzystania z mediów społecznościowych, co jest pozytywnie powiązane z potrzebą przynależności i neurotyzmem” - twierdzą badacze.