Liczba przypadków Mpox wzrosła o 500%. Czy wirus wymknął się spod kontroli?
Wzrost przypadków mpox w Afryce osiągnął 500% w ciągu roku, alarmując globalne służby. Nowy szczep mpox clade Ib, wykryty w Afryce i przenoszący się poprzez bliski kontakt fizyczny, stanowi poważne zagrożenie zdrowotne. Africa CDC apeluje o mobilizację polityczną i finansową, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się mpox i ochronić zdrowie publiczne.
Agencja Reuters poinformowała w czwartek 31 października 2024, że liczba zakażeń Mpox wzrasta, co budzi obawy o możliwość dalszego rozprzestrzeniania się wirusa poza kontynentem.
Dramatyczny wzrost przypadków Mpox w Afryce. 500% więcej zakażeń w ciągu roku
Liczba przypadków Mpox w Afryce wzrosła o ponad 500% w porównaniu z rokiem ubiegłym, alarmuje Africa Centres for Disease Control and Prevention (Africa CDC). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z rozprzestrzenianiem się nowego szczepu wirusa, który początkowo pojawił się w Demokratycznej Republice Konga, a następnie przeniósł się do sąsiednich krajów.
Nowy szczep Mpox clade Ib rozprzestrzenia się w Europie
Obecnie 19 krajów afrykańskich odnotowało ponad 48 000 podejrzanych przypadków Mpox, w tym 1 048 zgonów. Najbardziej dotknięty jest region Afryki Środkowej, który odpowiada za 85,7% przypadków i 99,5% zgonów na kontynencie. Wirus przenosi się poprzez bliski kontakt fizyczny, w tym kontakty seksualne. Nowy szczep, znany jako clade Ib, rozprzestrzenia się również w Europie i został wykryty w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii - informuje agencja Reuters.
Potrzeba globalnej mobilizacji w walce z epidemią Mpox
Ngashi Ngongo z Africa CDC podkreślił potrzebę dalszej mobilizacji zaangażowania politycznego oraz wsparcia finansowego, aby opanować obecną epidemię. Zaznaczył, że władze nie chca dopuścić, aby Mpox, zwłaszcza clade 1b, stał się kolejną pandemią, która byłaby znacznie poważniejsza niż COVID-19.
Wzrost liczby przypadków mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 20 lat stanowią prawie 60% wykrytych przypadków, z kolei dzieci poniżej 5 r.ż. 21% przypadków - informuje UNICEF.
Wzrost liczby przypadków Mpox (dawniej ospy małpiej) w Afryce pogarsza sytuację zdrowotną na kontynencie. Według najnowszych danych agencji zdrowia Unii Afrykańskiej, od początku 2024 roku odnotowano już około 42 tysiące przypadków tej choroby. Liczba zgonów przekroczyła 1100, co podkreśla skalę kryzysu i potrzebę pilnych działań.
W obliczu tych alarmujących statystyk, eksperci i przedstawiciele afrykańskich instytucji zdrowia wzywają do natychmiastowych działań.
Czym jest Mpox?
Mpox, znany wcześniej jako ospa małpia, to wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa blisko spokrewnionego z wirusem ospy prawdziwej. Jest to zoonoza, czyli choroba, która pierwotnie przenosi się ze zwierząt na ludzi. Pierwsze przypadki choroby zidentyfikowano w latach 70. w Afryce Środkowej, a od tego czasu wirus występował głównie w regionach Afryki Subsaharyjskiej. Jednak w ostatnich latach, także z powodu mutacji wirusa, choroba zaczęła się rozprzestrzeniać na inne kontynenty, co wzbudziło obawy o potencjalne pandemie.
Objawy mpox są podobne do objawów ospy prawdziwej, ale zwykle łagodniejsze. Należą do nich:
- gorączka,
- bóle głowy i mięśni,
- wyraźna wysypka, która najczęściej zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała,
- zmęczenie, dreszcze i obrzęk węzłów chłonnych.
Mpox przenosi się głównie przez bliski kontakt fizyczny, kontakt ze skażonymi przedmiotami, a także przez duże krople wydychane przez zarażoną osobę. W niektórych przypadkach może także przenosić się drogą płciową.