Lepiej dobrze jeść niż dobrze ćwiczyć. Co decyduje o zdrowiu seniorów

2025-04-10 13:35

Odżywianie w średnim wieku jest kluczowe dla naszego zdrowia w wieku senioralnym – wskazują wyniki nowych badań. Co ciekawe, okazuje się, że ważniejsze jest właśnie żywienie, a aktywność fizyczna niekoniecznie rzutuje na późniejszą kondycję seniorów. Jakie diety są najzdrowsze? Na łamach „Nature Medicine” dokonano przeglądu najlepszych dla zdrowia diet i ich oddziaływania na organizm.

Lepiej dobrze jeść niż dobrze ćwiczyć. Co decyduje o zdrowiu seniorów
Autor: GettyImages Grupa seniorów wspólnie je przy stole

Spis treści

  1. Jedzenie ważniejsze niż aktywność fizyczna?
  2. Diety, które są najlepsze dla zdrowia 
  3. Najzdrowsze dzieci świata - kluczowe elementy zdrowego żywienia
  4. 6 chorób, które prowadzą do otyłości. Poznaj ich typowe objawy
  5. Dieta MIND - na czym polega
  6. Dieta hPDI i PHDI - podobieństwa i różnice
  7. Na czym polega dieta EDIP?
  8. Zasady diety EDIH
  9. Czego unikać, a co jeść, żeby żyć długo i zdrowo

Jedzenie ważniejsze niż aktywność fizyczna?

To, jak się odżywiamy w średnim wieku, decyduje o naszym zdrowie w wieku 70 lat, niezależnie od aktywności fizycznej – wykazały 30-letnie badania opublikowane przez „Nature Medicine”. Amerykańscy badacze wyszczególnili osiem najbardziej korzystnych dla zdrowia diet.

Specjaliści z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie przez 30 lat analizowali zwyczaje żywieniowe ponad 105 tys. Amerykanów, gdy byli oni czterdziesto-, pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatkami.

Wykazali, że ci, którzy przestrzegali zdrowej diety, po osiągnięciu siedemdziesiątki częściej nie mieli żadnych chorób przewlekłych. Analizowano różnego typu diety przestrzegane przez uczestników badania oraz ponad 130 rodzajów żywności.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

Diety, które są najlepsze dla zdrowia 

Z badania wynika, że w wieku 70 lat na żadne choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe, nie cierpiało 9,3 proc. badanych (9 771 osób), co określa się mianem zdrowego starzenia się.

U tych osób nie stwierdzono też żadnych zaburzeń umysłowych ani psychicznych.Ustalono, że najkorzystniejszych dla zdrowia jest osiem diet. Są to:

  • Dieta AHEI (Alternatywny Indeks Zdrowego Odżywiania),
  • aMed (Alternatywny Indeks Śródziemnomorski),
  • DASH (dietetyczne metody powstrzymania nadciśnienia),
  • tzw. śródziemnomorski DASH,
  • MIND (odmiana diety DASH wspierającej zdrowie mózgu),
  • hPDI (Indeks Zdrowej Diety Roślinnej),
  • PHDI (dieta oparta na zdrowych produktach przyjaznych środowisku),
  • EDIP (Empiryczny Wzorzec Zapalny w Diecie)
  • EDIH (Empiryczny Wskaźnik Dietetyczny dla Hiperinsulinemii).

Najzdrowsze dzieci świata - kluczowe elementy zdrowego żywienia

Wszystkie te diety na ogół obfitują w warzywa i owoce, ziarna oraz orzechy, a także w nienasycone kwasy tłuszczowe. Niektóre z nich nie wykluczają umiarkowanego spożycia wybranych produktów mięsnych, na przykład drobiu.

Dieta AHEI oparta jest na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, roślin strączkowych i zdrowych tłuszczów.

Z kolei dieta aMed, bazująca na diecie śródziemnomorskiej, bogata jest w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze.

Popularna od lat dieta DASH skupia się na ograniczeniu spożycia sodu, tłuszczów nasyconych i cukrów, a zarazem na zwiększeniu spożycia warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów, sprzyjających obniżaniu ciśnienia tętniczego.

6 chorób, które prowadzą do otyłości. Poznaj ich typowe objawy

Dieta MIND - na czym polega

Dieta MIND łączy zalecenia diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Obfituje w nieprzetworzoną żywność bogatą w błonnik (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona roślin strączkowych) oraz białko (drób, ryby, nasion roślin strączkowych).

Dieta hPDI i PHDI - podobieństwa i różnice

Dieta hPDI preferuje zdrowe produkty roślinne, takie jak fasola, soczewica, bób, ciecierzyca. Zaleca unikanie cukru i rafinowanego ziarna oraz wszelkiej przetworzonej żywności.

Podobne zalety zdrowotne ma dieta PHDI, ale zwraca się w niej uwagę na produkty minimalizujące szkody dla środowiska. Opracowali ją socjaliści z Uniwersytetu Harvarda.

Na czym polega dieta EDIP?

Mniej znana jest dieta EDIP bazująca na indeksie oceniającym jak „zapalna” jest dana dieta, czyli oceniająca stężenia biomarkerów zapalnych w krwiobiegu. Wystarczy wykluczyć pewne produkty z diety, a dodać inne, żeby wpłynąć na to, ile reakcji zapalnych pojawia się w naszym organizmie.

Zasady diety EDIH

Dieta EDIH preferuje produkty o niskim indeksie glikemicznym, służy zmniejszeniu oporności na działanie insuliny, jest bogata w błonnik. Jej celem jest też utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi, by unikać skoków insuliny.

Poradnik Zdrowie Google News

Czego unikać, a co jeść, żeby żyć długo i zdrowo

Prof. Leana Wen z George Washington University podkreśla, że odżywianie ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. W wypowiedzi dla CNN zaleca, żeby przede wszystkim unikać żywności wysoko przetworzonej.

Warto spożywać duże ilości warzyw i owoców, w umiarkowanych ilościach można też sięgać po ryby i chude mięso. Nie mogą to być jednak np. paluszki rybne czy drobiowe skrzydełka w panierce. Należy też unikać napojów słodzonych oraz produktów zawierających kwasy tłuszczowe trans.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki