Lemoniada z kawałkami szkła. GIS ostrzega: "Nie należy spożywać produktu"

2023-07-04 10:45

Zaniepokojony obecnością drobin szkła w napojach owocowych, Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wydał powiadomienie dla konsumentów. Zachęca do zwrotu tego produktu do punktu zakupu w przypadku posiadania go na stanie domowym.

Lemoniada z kawałkami szkła. GIS ostrzega: Nie należy spożywać produktu
Autor: Getty Image

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że wykryto nieprawidłowości dotyczące gazowanej lemoniady o smaku porzeczkowym, zgłoszone przez jednego z nabywców.

W tym produkcie znaleziono szkło. GIS ostrzega

- W związku ze skargą konsumenta na obecność fragmentu szkła w napoju firma Premium Foods Katarzyna Ślusarczyk Sp. z o.o. postanowiła wycofać z obrotu określoną poniżej partię produktu - informuje GIS.

Chodzi napój Bąbelkowa Porzeczka - lemoniada porzeczkowa z młodym jęczmieniem o numerze partii 04.2024 L.03.28.A i dacie trwałości 30.04.2024. Szczegółowe informacje dotyczące partii wycofywanego produktu zostały udostępnione przez GIS:

  • Tytuł: Bąbelkowa Porzeczka – lemoniada porzeczkowa z młodym jęczmieniem
  • Identyfikator partii: 04.2024 L.03.28.A
  • Data ważności: 30.04.2024
  • Wytwórca: Premium Foods Katarzyna Ślusarczyk Sp. z o.o, Traugutta 27, 42-110 Wąsosz Dolny, Popów

Według przekazanego komunikatu Państwowa Inspekcja Sanitarna, współdziałając z producentem, prowadzi dochodzenie w tej sprawie i nadzoruje proces wycofania produktu. Tym samym, GIS apeluje do klientów, by unikać konsumpcji lemoniady z partii wskazanej w ostrzeżeniu.

Dlaczego GIS podaje informacje o wycofywanych produktach?

Główny Inspektor Sanitarny cyklicznie wydaje na swoich stronach internetowych powiadomienia dotyczące żywności (włączając suplementy diety). Jak zaznacza GIS, ogłaszane powiadomienia służą ochronie konsumentów, a nie karaniu producentów – mają zachęcić do natychmiastowego działania, takiego jak zwrot produktu do punktu sprzedaży lub wycofanie go z oferty.

Powiadomienia mogą dotyczyć różnych kwestii. Może dojść do kontaminacji produktu przez mikroorganizmy, które mogą prowadzić do zatruć pokarmowych. Czasem powiadomienia – jak w tym przypadku – informują o obecności ciał obcych, które znalazły się w żywności podczas produkcji partii produktu. Powiadomienia mogą także dotyczyć obecności alergenów, które nie zostały ujęte na etykiecie produktu. W przypadku materiałów mających kontakt z żywnością – najczęściej powiadomienia odnoszą się do ryzyka przedostania się dożywności niedozwolonych substancji czy związków chemicznych.

Każde powiadomienie dotyczy jednej lub kilku partii produktu – nie oznacza to jednak, że sprzedaż wszystkich produktów danej marki jest zabroniona. Inne partie tego samego produktu, które są obecne na rynku, mogą być bezpieczne dla konsumentów. Celem takich powiadomień jest ochrona zdrowia konsumentów poprzez informowanie o potencjalnych ryzykach związanych z konkretnymi partiami produktów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki