Lekooporny grzyb naprawdę może zagrozić ludzkości. WHO i CDC ostrzegają świat

2024-08-06 15:58

Boimy się wirusów i bakterii, a tymczasem to lekooporny grzyb może pożreć ludzkość... Scenariusz "The Last of Us" wcale nie jest tak oderwany od rzeczywistości, jak można sądzić. Na powszechnie lekceważony patogen zwracają uwagę światowi eksperci.

Lekooporny grzyb naprawdę może zagrozić ludzkości. WHO i CDC ostrzegają świat
Autor: GettyImages

Grzyb, który znalazł się na celowniku naukowców i ekspertów od zdrowia publicznego, to Candida auris, a dokładniej niedawno odkryty jego kolejny typ/szczep.

Nie pierwszy to raz, gdy Światowa Organizacja Zdrowia i CDC (amerykańska agencja w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej) ostrzegają przed chorobotwórczymi grzybami, które stanowią szczególne zagrożenie dla pacjentów przewlekle chorych.

Niedawno jednak należący do drożdżaków Candida auris był co najwyżej numerem 4 wśród zagrożeń wskazywanych przez WHO. Teraz jednak zaskakująco szybko zmienia swoje oblicze na coraz bardziej agresywne.

Grzybica - objawy i profilaktyka

Candida auris - co to za grzyb

Nowy typ groźnego drożdżaka odkryli naukowcy z trzech ośrodków badawczych w Singapurze.

Candida auris to grzyb wysoce zaraźliwy i trudny do wytępienia. Atakuje przede wszystkim pacjentów z poważnymi schorzeniami przewlekłymi, którzy wymagają stosowania inwazyjnego sprzętu medycznego: cewników, portów do podawania leków, rurek do oddychania i karmienia etc.

WHO i CDC uważają C. auris za potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, bo grzyb jest coraz trudniejszy do opanowania i trudno przewidzieć ostateczne konsekwencje jego inwazji.

Jak można zarazić się grzybicą?

Szósty typ Candida auris - co to dla nas oznacza?

- Konsekwencje tego odkrycia wykraczają daleko poza laboratorium. Teraz, gdy odkryliśmy szósty typ Candida auris, potrzeba ulepszenia możliwości kontroli lub opracowania nowych metod leczenia staje się pilną – przekonuje dr Karrie Ko, główna autorka badania i dyrektorka Genomiki Akademickiego Programu Klinicznego Patologii w ramach SingHealth i Duke-NUS Medical School.

Początkowo badacze sądzili, że pacjent przywiózł C. auris z podróży zagranicznej, ale ponieważ nie opuszczał Singapuru od dwóch lat, zdecydowano się na pogłębione badania. Analiza genomu grzyba dowiodła, że lekarze mają do czynienia z groźnym mutantem, a grzyb mutuje chętnie i często.

Badania kolejnych pacjentów w Singapurze pozwoliły rozpoznać kolejne przypadki zakażenia nowym szczepem.

Grozi nam pandemia?

Na razie nic nie wskazuje na to, by nowy C. auris był groźniejszy od 5 pozostałych typów. Wszystkie powodują ciężkie, rozległe, niejednokrotnie kończące się śmiercią zakażenia. Wciąż jednak dotyczą one przede wszystkim pacjentów hospitalizowanych z innego powodu, przewlekle chorych, z zaburzeniami układu odpornościowego.

Z drugiej strony C auris jest z nami bardzo krótko. Po raz pierwszy świat o nowym drożdżaku usłyszał zaledwie w 2009 roku. Od tamtej pory liczba diagnozowanych zakażeń rośnie lawinowo - od kilku przypadków rocznie do tysięcy.

W Polsce do tej pory stwierdzono zaledwie kilka przypadków zakażenia.

Uczeni, którzy wykryli kolejny typ grzyba nie mają wątpliwości, że konieczne jest nie tylko powszechne badanie pacjentów z grupy ryzyka w kierunku lekoopornych grzybic, ale przede wszystkim stworzenia narzędzi, które pozwolą dość szybko izolować nowe typy i mutacje patogenów.

To jeden z niezbędnych elementów ochrony świata przed kolejną pandemią. Może pozwolić zidentyfikować zagrożenie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Źródła:

  • CDC
  • WHO
  • https://www.thelancet.com/journals/lanmic/article/PIIS2666-5247(24)00101-0/fulltext
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki