Leki tańsze o nawet 15 procent! W życie weszły rewolucyjne zmiany
1 kwietnia 2024 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o refundacji leków. Jak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia, koszty zakupu części leków zostały obniżone od 10 do 15 procent. Wszystko zależy od tego czy użyto do ich produkcji składników produkowanych w naszym kraju. Na których lekach można zaoszczędzić?
Ceny leków spadły od 1 kwietnia. Dzielą się na dwie kategorie
Niższe ceny leków są wynikiem nowelizacji ustawy o refundacji leków. Ma ona na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa lekowego w Polsce, ale również produkcji farmaceutycznej. Obecnie leki wytwarzane w naszym kraju stanowią wyłącznie 35 proc. wartości rynku środków refundowanych, a pod względem sprzedaży to 48 proc. Obecna ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała na konferencji, że nowelizacja ma na celu zwiększenie udziału na rynku leków wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny. Przy okazji ma być to również zachęta do rozwoju krajowej produkcji leków i substancji czynnych.
Utworzone zostały dwie kategorie krajowych leków. Pierwsza z nich obejmuje leki wyprodukowane na terenie naszego kraju lub te, których produkcja opiera się na substancji czynnej pochodzącej z Polski. Druga lista obejmuje leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej, która jest wytwarzana w naszym kraju. Na pierwszej liście znalazło się 7 producentów i 84 substancje czynne. W sumie będzie to aż 329 produktów. Na drugiej liście znalazło się 3 producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty o unikatowym kodzie. Jak oznajmiła ministra, leki z pierwszej listy kupimy o 10 proc. taniej, a z drugiej o 15 proc. mniej.
Obniżki cen zrobią różnicę. Jakie leki znajdą się na liście?
Wśród leków objętych 10-porcentową obniżką znajdziemy takie preparaty jak: leki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe, hipoglikemiczne, hipolipemiczne, przeciwzakrzepowe, przeciwparkinsonowskie, antyhistaminowe, obniżające ciśnienie krwi, przeciwreumatyczne, przeciwpsychotyczne, przeciwdrgawkowe i cytostatyczne. Na drugiej liście - objętej obniżką o 15 proc. - znajdziemy takie leki jak: stosowane w chorobach dróg oddechowych, obniżające ciśnienie krwi, przeciwzakrzepowe, hipoglikemiczne, przeciwpsychotyczne i przeciwdrgawkowe. Pełną listę leków można znaleźć pod tym adresem.
Obniżki cen leków idą również ramię w ramię ze zmianami na liście refundacyjnej. Szefowa Ministerstwa Zdrowia zaznaczyła, że choć nie jest to pierwsza lista leków refundowanych w tym roku, to jest o wiele bogatsza niż poprzednia. Podkreśliła, że pobity został rekord. Jak mówi, dostępne będą 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich. Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków zaznaczył, że bardzo cieszy go ogłoszenie ministry. Według niego jest to pierwszy krok do zwiększenia produkcji leków w Polsce.