Lekceważony skutek uboczny antybiotyku. Kardiolog popełnił samobójstwo

2023-10-03 12:55

Lekarz, który zastosował profilaktycznie przed biopsją antybiotyk, nie żyje. Po śmierci mężczyzny przeprowadzono śledztwo, które wykazało prawdopodobny związek tej tragedii z zażywanym lekiem. Wystosowano oficjalne zalecania dla medyków, ordynujących ten środek. Wszystko przez rzadkie, ale poważne skutki uboczne.

Lekceważony skutek uboczny antybiotyku. Kardiolog popełnił samobójstwo
Autor: GettyImages Lekceważony skutek uboczny antybiotyku. Kardiolog popełnił samobójstwo

Samobójstwo po zażyciu antybiotyku

63-letni kardiolog zmarł śmiercią samobójczą, którą powiązano z zażywanym przez niego antybiotykiem. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych wydał ostrzeżenie dla pacjentów oraz osób zawodowo związanych z opieką zdrowia. Chodzi o konkretny lek, który już wcześniej wiązano z tzw. depresją poantybiotykową.

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk

Nietypowy skutek uboczny antybiotyku

Robert Stevenson nie miał w swoim życiu potwierdzonych zaburzeń psychicznych, wahań nastroju, epizodów depresyjnych, myśli samobójczych. Ceniony kardiolog odebrał sobie życie tydzień po rozpoczęciu antybiotykoterapii cyprofloksacyną. Miał 63 lata.

Cyprofloksacyna to lek z grupy fluorowanych chinolonów (fluorochinolonów) o działaniu przeciwbakteryjnym. Stosowany jest m.in. w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, zakażeń nerek, dolnych dróg moczowych, gruczołu krokowego i narządów płciowych, zakażeń w obrębie jamy brzusznej, tkanek miękkich, skóry, kości, stawów.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów. W ulotce znajduje się informacja o możliwych skutkach ubocznych cyprofloksacyny, takich jak reakcje psychiczne, nasilanie stanów takich jak depresja lub psychoza.

Śledztwo i wnioski po śmierci lekarza

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) w Wielkiej Brytanii zalecił medykom zwracanie uwagi pacjentom na możliwe ryzyko pogorszenia stanu psychicznego po zastosowaniu cyprofloksacyny. Zaapelowano o przekazywanie informacji, gdzie można znaleźć pomoc w przypadku działań niepożądanych obejmujących stany psychiczne, zmiany nastroju, niepokojące myśli.

W śledztwie po śmierci 63-letniego Roberta Stevensona ustalono, że mężczyzna przechodził diagnostykę pod kątem raka prostaty i zażywał cyprofloksacynę w ramach przygotowań do biopsji. Zmarł po tygodniowej kuracji.

Specjliści zwracają uwagę na fakt, że rzadki skutek uboczny polegający na obniżeniu nastroju bywa lekceważony i nie jest należycie omawiany z pacjentami. Chociaż nie ma stuprocentowej pewności, że lek przyczynił się do samobójstwa Stevensona, nie można też tego wykluczyć. Tragedię wykorzystano więc do zwiększenia nacisku na dobrostan psychiczny pacjentów w czasie kuracji.

JESTEŚ W KRYZYSIE PSYCHICZNYM LUB EMOCJONALNYM, POTRZEBUJESZ POMOCY? ZADZWOŃ

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym 800 70 2222 Całodobowo 7 dni w tygodniu, numer bezpłatny
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 Całodobowo, 7 dni w tygodniu, numer bezpłatny
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 środa – czwartek od 17.00 do 19.00
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123 poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, numer bezpłatny
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę, numer bezpłatny
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania 22 484 88 01 od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00
  • ITAKA – Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04 od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00
  • stowarzyszenia Animo – Odważ się żyć! Wsparcie psychologiczne osób trudności z powodu zaburzeń lękowych 22 270 11 65 od poniedziałku do czwartku w godzinach 18:00-21:00
  • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 800 080 222

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki