Lekarze wycięli pacjentce 26-kilogramowego guza macicy. Zwrócili się z apelem do kobiet

2024-03-27 11:47

Lekarze ze szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni (woj. śląskie) usunęli ogromnego guza macicy u pacjentki. Ważył aż 26 kilogramów i jak przekazała placówka medyczna, „to jeden z największych tego typu guzów wyciętych w Polsce”. Lekarze przypominają, że podstawą jest profilaktyka: regularne wizyty u ginekologa, badania kontrolne i zwracanie uwagi na niepokojące objawy.

Lekarze wycięli pacjentce 26-kilogramowego guza macicy. Zwrócili się z apelem do kobiet
Autor: Getty Images Lekarze wycięli pacjentce 26-kilogramowego guza macicy. Zwrócili się z apelem do kobiet

Pacjentka miała guza macicy o masie 26 kg

Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni w woj. śląskim podzielił się za pośrednictwem mediów społecznościowych informacją na temat nietypowej operacji. Do placówki zgłosiła się pacjenta, u której zdiagnozowanego guza macicy. Ważył on aż 26 kg.

Na początku marca lekarze przeprowadzili operację usunięcia tej gigantycznej zmiany. Wzięło w niej udział kilku specjalistów. Ta interwencja chirurgiczna trwała w sumie trzy godziny i przebiegła zgodnie z planem. Jak przekazał szpital, „to jeden z największych tego typu guzów wyciętych w Polsce”.

„Miałam dwa nowotwory ginekologiczne jednocześnie”. Iwona wspomina trudną diagnozę

„Dzięki precyzyjnym badaniom obrazowym oraz zaangażowaniu dr. Pawła Gruszeckiego, specjalisty położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, który kieruje naszym Oddziałem Ginekologii i Położnictwa, udało się skutecznie usunąć guza macicy o masie 26 kg” - czytamy w poście, który został opublikowany 22 marca na Facebooku.

Lekarze zachęcają kobiety do badań profilaktycznych

Ginekolog Paweł Gruszecki przypomniał, jak ważne są badania profilaktyczne w „zakresie nowotworów narządów rodnych kobiet oraz nowotworów piersi”. Celem tej profilaktyki jest zapobieganie groźnym chorobom poprzez ich wczesne rozpoznanie i leczenie w początkowym stadium rozwoju. Te działania obejmują regularne wizyty kontrolne, cytologię oraz badania obrazowe (USG piersi, mammografię). Zdiagnozowanie w porę potencjalnych zmian patologicznych zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań.

- Obawa przed chorobą i odwlekanie wizyty zdecydowanie pogarsza możliwości leczenia. Niewielkie zmiany w większości można operować małoinwazyjnie, co wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu i szybszym powrotem do normalnego funkcjonowania - powiedział dr Paweł Gruszecki, Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala im. Rudolfa Weigla w Blachowni.

Lekarz zwrócił się z apelem do wszystkich kobiet niezależnie od wieku, by dbały o regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywały zalecane badania profilaktyczne. - Wczesna diagnostyka to kluczowy element walki z nowotworami narządów rodnych, który może znacząco wpłynąć na jakość i długość życia - podsumował.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki