Gdy miała 35 lat usłyszała, że został jej rok. Od 8 lat żyje z glejakiem mózgu
Suzanne Davies miała 35 lat, gdy usłyszała diagnozę: glejak mózgu IV stopnia. Ten szczególnie agresywny typ nowotworu zwykle daje 12 do 18 miesięcy życia. Jednak wbrew wszelkim przeciwnościom, mama dwójki dzieci, która otrzymała diagnozę 8 lat temu nadal żyje i jest pełna optymizmu.
Druzgocące prognozy
Początki choroby objawiały się doświadczaniem trudności w mowie. Wkrótce Suzanne zaczęła czuć się coraz gorzej, a późniejsze wyniki tomografii komputerowej ujawniły guza mózgu wielkości piłki golfowej. Prognozy były druzgocące.
Suzanne w rozmowie z The Mirror zrelacjonowała moment, gdy usłyszała od lekarza diagnozę: - Dosłownie odwrócił się i powiedział: ,,Masz rok życia, chemioterapia da ci dodatkowe osiem tygodni”. Zamarłam, miałam małe dzieci i szczerze mówiąc w tym momencie to było tak, jakby uderzył w nas autobus.
Suzanne przeszła operację, niestety nie udało się wyciąć guza w całości. Gdy dochodziła do siebie, pojawiły się problemy z pamięcią, zapominała słów, nie była w stanie prowadzić auta ani zajmować się dziećmi.
50 tys. funtów na organizacje charytatywne
Suzanne zaangażowała się w zbiórki pieniężne dla pacjentów z rakiem. Dzieli się swoim doświadczeniem, wsparciem i dobrym słowem z pacjentami onkologicznymi.
W samej Anglii co roku glejaki są diagnozowane u około 2200 osób, przy czym prawie zawsze powracają nawet po intensywnym leczeniu - chirurgii, radioterapii i chemioterapii.
Wsparcie organizacji charytatywnej
Eve Kelleher z organizacji charytatywnej The Brain Tumor Charity, powiedziała: „Na przykładzie Suzanne wiemy, że diagnoza guza mózgu może mieć znaczące skutki fizyczne i emocjonalne. Może to łatwo wpłynąć na samopoczucie psychiczne pacjentów. Niektórzy ludzie mogą uznać, że zmęczenie utrudnia im pracę lub mogą być zmuszeni do zrezygnowania z jazdy samochodem, co może sprawić, że poczują się pozbawieni niezależności. Inni mogą mieć obawy, czy będą w stanie odpowiednio zadbać o swoją rodzinę. Dlatego Brain Tumor Charity zapewnia specjalistyczne usługi wsparcia wszystkim osobom dotkniętym nowotworem mózgu obejmujące wsparcie emocjonalne oraz porady ekspertów w zakresie diagnozy, kiedy tylko tego potrzebują".
Glejak wielopostaciowy - rak z koszmarnymi rokowaniami
Glejak wielopostaciowy (inaczej glejaka IV stopnia) należy do pierwotnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku jego wystąpienia rokowania są beznadziejne. Powstaje z komórek glejowych mózgu i rdzenia. Ma tendencję do szybkiego rozrostu i rozprzestrzenia się na okoliczne fragmenty mózgu.