Lekarze alarmują: rośnie liczba uzależnionych. Uważaj na ten lek przeciwbólowy
Fentanyl, silny opioid, który uzależnia szybciej niż heroina, sieje spustoszenie, a liczba ofiar śmiertelnych na całym świecie nadal rośnie. Niestety, ten zabójczy trend dotarł również do Polski, a liczba uzależnionych z roku na rok wzrasta.
Fentanyl to substancja o stu razy większej sile niż morfina i ma zdolność szybkiego uzależniania ludzi. Ci, którzy zażywają ten lek, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak niebezpieczny może być. Niekiedy używają go bez wyraźnego wskazania lekarza, ale takie podejście może łatwo prowadzić do uzależnienia. Dodatkowo przedawkowanie fentanylu jest na porządku dziennym, a liczba zgonów związanych z jego zażywaniem w USA wzrosła prawie czterokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.
Lekarze alarmują: Liczba uzależnionych wzrasta
Według przedstawicieli amerykańskiego systemu ochrony zdrowia, liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu w Stanach Zjednoczonych wzrosła o aż 279 procent w okresie 2016-2021. To zjawisko wstrząsa Amerykanami, dlatego przeprowadzono badania dotyczące ofiar śmiertelnych związanych z pięcioma najczęściej stosowanymi opioidami i lekami: fentanylem, heroiną, metamfetaminą, kokainą i oksykodonem.
Liczba zgonów związanych z fentanylem, będącym najczęściej używaną substancją, wzrosła z 6 na 100 tysięcy osób do 22 na 100 tysięcy w ciągu zaledwie pięciu lat (według danych CDC - amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom). Szczególnie niebezpieczne okazały się fentanyl i metamfetamina wśród młodych dorosłych w wieku od 25 do 44 lat, przy czym mężczyźni byli bardziej narażeni na zagrożenie niż kobiety.
Przedawkowanie fentanylu ma związek z wieloma czynnikami, w tym niewłaściwym stosowaniem opioidowych środków przeciwbólowych na receptę oraz zażywaniem heroiny i fentanylu, często w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak kokaina, metamfetamina, ecstasy czy podrabiane pigułki przypominające Xanax lub inne leki przeciwbólowe. Te kombinacje prowadzą do niebezpiecznych sytuacji, gdy osoba używająca fentanylu nie jest w stanie ocenić swojej tolerancji na substancję.
Przykładem ryzyka związanego z przedawkowaniem leku jest tragiczna śmierć Prince'a, u którego sekcja zwłok wykazała obecność fentanylu.
Uważaj na ten przeciwbólowy lek!
Zabójczy trend, który swoje źródło ma w Stanach Zjednoczonych, dotarł również do Polski. Toksykolodzy przyznają, że fentanyl, będący najpotężniejszym dostępnym w Polsce lekiem przeciwbólowym, stanowi poważne zagrożenie. Należy do grupy opioidów i jest sto razy silniejszy od morfiny, co powoduje, że uzależnienie może pojawić się bardzo szybko. Oprócz działania na receptory bólowe fentanyl może wywoływać omamy wzrokowe, czuciowe oraz uczucie odcięcia od rzeczywistości, określane jako sen na jawie.
Choć fentanyl jest sprzedawany na receptę, to jego nielegalny handel nadal kwitnie na czarnym rynku. Ponadto substancja ta bywa dodawana do dopalaczy, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób, które je zażywają.
Przed nami ogromne wyzwanie związane z fentanylem i uzależnieniem, które rośnie w siłę. Warto zwrócić szczególną uwagę na tę problematykę, aby zapobiec dalszej eskalacji tego zabójczego trendu i chronić zdrowie i życie naszych wszystkich Polaków.