Lekarz z Wuhan: 5 rad dla USA i Europy na czas pandemii

2020-04-06 15:17

Po dwóch miesiącach starań miesięcznikowi "Science" udało się przeprowadzić wywiad z Georgem Gao, głównym lekarzem z chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób dowodzącym walką z koronawirusem w Wuhan. Jakie rady ma dla reszty świata?

Lekarz z Wuhan
Autor: Getty Images

George Gao nadzorował pracę 2 tysięcy pracowników, którzy jako pierwsi mierzyli się z nieznanym dotychczas wirusem. Jego zespół zebrał też dane niezbędne do sporządzenia międzynarodowego raportu na temat opanowania epidemii, który stał się kamieniem milowym w zrozumieniu nowego zagrożenia. Słynny wirusolog ma 5 rad dla USA i Europy, które dopiero mierzą się z pandemią koronawirusa

1. Noście maseczki w miejscach publicznych

Zdaniem Gao wirus przenosi się drogą kropelkową i podczas bliskiego kontaktu. Nawet w czasie mówienia kropelki wydobywają się z naszych ust. Dodatkowo wiele osób zakażonych koronawirusem nie ma żadnych objawów choroby [COVID-19] albo bardzo łagodne. Nienoszenie maseczek zdaniem wirusologa jest największym błędem, jaki popełniają Stany Zjednoczone i Europa. [3 kwietnia amerykańska agencja CDC wydała nowe zalecenie - każdy powinien nosić maseczkę w miejscu publicznym]. Maseczki mają nas chronić nie tyle przed zarażeniem, ile przed zarażeniem innych osób, jeśli to my przechodzimy COVID-19 bezobjawowo. Bez tego nie da się opanować epidemii. 

2. Zachowajcie dystans społeczny

W przypadku chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową podstawą jest zachowanie bezpiecznej odległości między ludźmi. Dopóki nie ma leków i szczepionki, to jedyny sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

3. Ograniczcie wszelkie zgromadzenia publiczne

Lekarz zaleca również zawieszenie wszelkich spotkań w strefie publicznej oraz kontaktów międzyludzkich. Jego zdaniem nasze relacje powinniśmy pielęgnować poprzez telefon lub internet. 

4. Bezwzględnie odizolujcie wszystkich zakażonych

To kluczowe w walce z szerzącą się epidemią, gdyż każdy chory może zarazić wiele osób. W Chinach wybudowano tymczasowe szpitale, w których izolowani byli wszyscy chorzy, nawet ci z łagodnymi objawami. I - co ważne - nikt nie mógł ich odwiedzać. Wszystko po to, by usunąć źródło infekcji. W krajach zachodnich chorzy bardzo często są poddani kwarantannie domowej, ale skutek jest taki, że mogą zarazić członków swojej rodziny. 

Aby wykryć wszystkie potencjalnie chore osoby, wprowadzono masowe pomiary temperatury, bez tego nie dało się nawet wejść do sklepu ani wsiąść do autobusu. Bo jak wiadomo - jednym z pierwszych objawów COVID-19 - jest podwyższona temperatura ciała.

W Korei Południowej oraz w Niemczech przyjęto inną strategię - testuje się tam jak najwięcej osób, by wyłapać chore jednostki. 

Czytaj więcej na temat objawów COVID-19 >>> 

5. Ograniczcie przemieszczanie się ludzi 

W Chinach praktycznie z dnia na dzień zamknięto całe miasto Wuhan. Mieszkańcy mogli wychodzić tylko w uzasadnionych przypadkach. Jak podkreśla Gao - takie restrykcje są niezbędne, aby zapanować nad rozprzestrzeniającą się epidemią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki