Polska lekarka w rok wystawiła prawie 430 tys. recept. Zarobiła krocie
Dwoje lekarzy, którzy prywatnie są małżeństwem, wystawili w ciągu roku ponad 700 tys. recept. Liczba zaskakuje, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że miesięcznie lekarze średnio wypisują recepty ok. 60 pacjentom. Tylko kobieta wypisała prawie 430 tys. zaleceń.
Małżeństwo lekarzy wystawiło ponad 700 tys. recept
Kobieta rekordzistka wystawiła w ciągu roku prawie 430 tys. recept, a jej mąż 286 tys. - I zostawiają kolejnych daleko w tyle. Reszta lekarzy z "top 10" nie przekroczyła 200 tys. rocznie, a ci z ostatnich pięciu rekordowych miejsc wystawiają niewiele więcej niż 100 tys. rocznie – wskazuje Dziennika Gazeta Prawna (DGP), której lekarze opisali ten nietypowy przypadek.
Dziennikarze DGP dotarli nawet do przykładowych umów lekarzy z podmiotami, które działają w sieci i oferują wystawianie e-recept. Jak się okazało, lekarz za tego typu konsultację otrzymuje od 14 do 20 zł brutto. - Gdyby więc przyjąć orientacyjnie najniższy przelicznik, lekarz, o którym piszemy, zarobiłby w ubiegłym roku na tej działalności ok. 4 mln zł; lekarka – ponad 6 mln zł – wskazuje Dziennik Gazeta Prawna.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Są różne rodzaje e-recept, ale co do zasady - ważna jest 30 dni, lecz zależy to także od przepisywanych leków lub chorób, na jakie cierpi pacjent. E-recepty na antybiotyki mogą być ważne 7 dni, na preparaty immunologiczne 120 dni, a niektóre leki nawet 365 dni (w przypadku schorzeń przewlekłych), o ile lekarz podczas wystawiania dokumentu to zaznaczy. Jednorazowo można wykupić zapas medykamentów na 180 dni.
W sytuacji, gdy lekarz nie wskaże daty realizacji, czas na wykupienie e-recepty zaczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli specjalista wskaże "datę realizacji od", e-receptę można wykupić w ciągu 30 dni od wskazanego dnia.
- Ważne! Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak należy wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od” – przypomina portal pacjent.gov.pl.