Lek na zgagę pomoże w chorobie dziąseł?
Eksperci z Uniwersytetu w Buffalo przeprowadzili niedawno badanie nad lekami na zgagę. Wynika z niego, że stosowanie tych preparatów może być pomocne w leczeniu chorób dziąseł.
Inhibitory pompy protonowej (IPP) to leki, które są często przypisywane w leczeniu zgagi, refluksu jelitowo-żołądkowego i wrzodów żołądka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Buffalo wzięła pod lupę działanie tych preparatów. Badanie miało na celu ustalenie, czy istnieje związek między stosowaniem IPP a chorobą dziąseł. Wskaźnikiem weryfikowanym w trakcie badania było głębokość sondowania kieszonek dziąsłowych.
Uczeni przeanalizowali dane kliniczne pochodzące od 1000 pacjentów, którzy zmagali się z zapaleniem przyzębia. Tylko część z nich stosowała inhibitory pompy protonowej.
Na podstawie badań uczeni doszli do wniosku, że pacjenci, którzy stosowali inhibitory pompy protonowej, mają mniejsze kieszonki dziąsłowe. To nic innego jak szczelina, która zlokalizowana jest w okolicy szyjki zęba między brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. Jeśli dziąsła są zdrowie, to dobrze przylegają do zębów. Natomiast obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej może prowadzić między innymi do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia.
Działanie IPP a choroby dziąseł: istnieje związek?
Naukowcy wysunęli tezę, że działanie IPP może pomóc w zmniejszeniu nasilenia chorób dziąseł. U 14 proc. pacjentów, którzy stosowali IPP, głębokość sondowania kieszonek wyniosła 6 mm lub więcej w porównaniu z uczestnikami (24 proc.), którzy nie zażywali leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Z kolei 27 proc. osób, biorących leki IPP, miało głębokość sondowania 5 mm lub więcej w porównaniu tymi, którzy nie przyjmowali IPP (40 proc.).
Wyniki badania zostały opublikowane w „Clinical and Experimental Dental Research”. Według głównej autorki badania dr Lisy Yerke „inhibiotory pompy protonowej potencjalnie mogą być stosowane w połączeniu z innymi metodami leczenia przyzębia. Zaznaczyła, że najpierw muszą przeprowadzić dodatkowe badania w celu weryfikacji mechanizmów, jakie IPP mogą odgrywać w zmniejszenia stopnia nasilenia zapalenia przyzębia.
Polecany artykuł: