Lek na kaszel wycofany i z zakazem wprowadzania do obrotu. Sprawdź, czy masz w domowej apteczce

2024-03-26 9:34

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu dwóch serii leku, jak również o zakazie wprowadzania do obrotu wadliwych serii leku, stosowanego na kaszel u dzieci i u dorosłych. Przyczyną wycofania jest wykryta istotna wada jakościowa, mogąca mieć wpływ na zdrowie i życie pacjentów.

Lek na kaszel wycofany i z zakazem wprowadzania do obrotu. Sprawdź, czy masz w domowej apteczce
Autor: GettyImages Lek na kaszel wycofany i z zakazem wprowadzania do obrotu. Sprawdź, czy masz w domowej apteczce

Wycofane dwie serie leku na kaszel

Decyzją GIF wycofano dwie serie leku na kaszel. Przyczyną jest wykryta istotna wada jakościowa. W związku z tym lek może mieć wpływ na życie i zdrowie stosujących go osób. GIF zdecydował też, że lek objęto zakazem wprowadzania do obrotu.

CZYTAJ TEŻ: Duże wycofanie w Biedronce. Wykryto wirus wywołujący zapalenie wątroby

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”

Wycofanie na terenie całego kraju dotyczy leku ACC classic (Acetylcysteinum). Wycofany lek to syrop na kaszel mokry, rozrzedzający wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiający odkrztuszanie. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i u dzieci powyżej 3. r.ż.

CZYTAJ TEŻ: GIF wycofuje z obrotu lek przeciwbólowy. Jeśli masz go w domu - wyrzuć

Szczegółowa specyfikacja wycofanego leku:

  • produkt leczniczy ACC classic (Acetylcysteinum)
  • roztwór doustny, 20 mg/ml
  • pojemność: 1 butelka 100 ml
  • podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria

Wycofano dwie serie leku:

  • seria numer MX6267, termin ważności 30.09.2025
  • seria numer MX6266, termin ważności 30.09.2025

Dlaczego wycofano lek na kaszel? 

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informacje od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, czyli firmy Sandoz GmbH. Zgodnie z przekazanymi danymi, wspomniane serie produktu leczniczego, nie spełniają wymagań jakościowych. W roztworze doustnym zostały zidentyfikowane cząstki stałe, w opakowaniach ACC Kindersaft 100 ml SOL DE w serii wprowadzonej na rynek niemiecki.

CZYTAJ TEŻ: GIF wycofuje ważny lek. „Zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta”

Badania wady wykazały, że przyczyną wystąpienia wspomnianych cząstek stałych była zbyt słaba odporność na ścieranie wkładki uszczelniającej, która znajduje się w opakowaniu.

Jak ustalono, wada dotyczy też dwóch serii syropu wprowadzonych na rynek polski. Przyczyną jest fakt, że użyto tych samych nakrętek, co w przypadku serii niemieckich, rozpoznanych jako wadliwe.

Syrop wycofano z powodu zagrożenia dla pacjentów 

Cząstki pochodzące z wadliwych nakrętek okazały się niewielkie, w rozmiarze do 0,7 mm, jednak Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że cząstki stałe w roztworze doustnym to istotna wada jakościowa produktu leczniczego.

Potencjalnie możliwe jest, że wkładka uszczelniająca w leku uległaby uszkodzeniu, co z kolei mogłoby spowodować, że do roztworu przedostałyby się większe cząstki. Nie można przewidzieć ich wielkości ani skutków dla zdrowia – które to skutki mogłyby być zagrożeniem zdrowia i życia. Decyzja GIF mogła być tylko jedna: wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzania do obrotu wadliwych serii ACC classic.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki