Lek na COVID-19 wkrótce może być dostępny w Polsce. Na co czekamy?
Lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce? O to został zapytany minister zdrowia Adam Niedzielski, przyznając, że „są leki obiecujące, które są do zastosowania na każdym etapie terapeutycznym”.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się na temat leków na COVID-19 w rozmowie dla Radia Zet. Według niego rynek tych preparatów bardzo się rozwija i „są leki obiecujące, które są do zastosowania na każdym etapie terapeutycznym”. – W szpitalach mamy w tej chwili remdesiwir, ale także są propozycje nie mniej skuteczne, a może nawet bardziej skuteczne – powiedział.
Minister zdrowia poinformował też, że jest „lek wczesnego zastosowania, który będzie możliwy do brania w domu” i „będzie musiał być przepisany przez lekarza POZ”. – Jak dobrze pójdzie, to od stycznia będzie on również potencjalnie dostępny w Polsce, o ile oczywiście EMA go zatwierdzi i dostawy będą realizowane – dodał Adam Niedzielski
Wyjaśnił, że to też lek „dla osób z grup ryzyka, który zmniejsza możliwość namnażania się wirusa w organizmie, o ile jest zastosowany jeszcze w bardzo wczesnej fazie”.
Pozytywna ocena dwóch leków przeciw COVID-19
Podczas rozmowy Adam Niedzielski przypomniał, że w ostatnim czasie Europejska Agencja Leków (EMA) wydała dwie decyzje.
11 listopada 2021 roku Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków ocenił pozytywnie dwa leki na COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Wydał również zalecenie o dopuszczeniu tych preparatów do obrotu w Europie.
Ronapreve i Regkirona są to leki, które zawierają przeciwciała monoklonalne. Jak wynika z prób klinicznych, stosowanie ich we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 może znacząco obniżyć ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby.
Szef MZ wspomniał również o leku ambulatoryjnym, który teraz jest na ścieżce do dopuszczenia w Stanach Zjednoczonych.
Polecany artykuł: