Legionella znów atakuje. Groźną bakterię wykryto w Warszawie
Mieszkańcy powinni powstrzymać się od korzystania z pryszniców - ostrzegają służby i administracja jednego z osiedli na warszawskim Targówku. Wszystko z powodu wykrycia groźnej bakterii Legionella w instalacji ciepłej wody. Obecnie trwa dezynfekcja instalacji.
Legionella w Warszawie. Przekroczone normy w instalacji na Targówku
Jak poinformowała w niedzielę rano administracja osiedla "Wysockiego" na Targówku przy ulicy Rembielińskiej, w jednym z bloków położonych przy tej ulicy potwierdzono obecność bakterii Legionella Pneumophila. Administracja natychmiast ostrzegła mieszkańców.
Jak czytamy w komunikacie: "W związku z przekroczeniem norm bakterii Legionella w instalacji ciepłej wody w budynku przy ul. Rembielińska 8a, Administracja Osiedla ''Wysockiego'' informuje, że zabrania się korzystania z pryszniców do odwołania". Na razie nie wiadomo, czy normy przekroczone zostały tylko w jednym budynku. Mieszkańcy powinni poczekać na oficjalny komunikat z informacją o usunięciu bakterii.
Legionella - jak dochodzi do zakażenia?
Bakteria Legionella znana jest od lat 70. ubiegłego wieku, ale jeszcze do niedawna opinia publiczna w zasadzie o niej zapomniała. O jej istnieniu przypomnieliśmy sobie w sierpniu 2023 roku, kiedy w kilku miastach w Polsce zaczęły pojawiać się przypadki zakażeń legionellozą, zwaną również chorobą legionistów.
Legionella bytuje w wilgotnych miejscach, wykrywana jest w sieciach wodociągowych, instalacjach wodnych, klimatyzatorach, może rozwijać się również w kranie czy w słuchawce prysznicowej. Woda, którą używamy do mycia, nie jest na tyle gorąca, by ją zwalczyć (Legionella ginie w temperaturze powyżej 60 stopni C). Do zakażenia dochodzi na skutek wdychania aerozolu z wody, w której obecna jest bakteria.
Objawy zakażenia Legionellą to:
- kaszel
- dreszcze
- bardzo wysoka gorączka
- ból głowy
- problemy z oddychaniem
- zaburzenia świadomości
Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka, ani przez picie wody.