Legionella w Rzeszowie: 5 osób nie żyje. Coraz więcej zakażeń

2023-08-24 10:26

W Rzeszowie od kilku dni odnotowywany jest dramatyczny wzrost przypadków zakażeń legionellą. Już 71 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem bakterią Legionella pneumophilia, leży w szpitalach. Ustalono również, że czworo pacjentów zmarło.

Legionella w Rzeszowie: 3 osoby nie żyją. Coraz więcej zakażeń
Autor: UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY W RZESZOWIE REPRODUKCJA BEATA OLEJARKA SUPER EXPRESS Legionella w Rzeszowie: 3 osoby nie żyją. Coraz więcej zakażeń

AKTUALIZACJA 24 sierpnia 2023 - Jak podaje Polsat News, nie żyje już piąta osoba zakażona legionellą. Informację podano jako nieoficjalną, ale została potwierdzona w rozmowie z WP abcZdrowie przez zastępcę dyrektora ds. medycznych, Krzysztofa Bońkowskiego ze szpitala miejskiego w Rzeszowie. Zmarła to 79-letnia kobieta, leczona onkologicznie. 

Legionella w Rzeszowie - 71 chorych, 4 osoby nie żyją

Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, przekazał 23 sierpnia informacje o śmierci czwartej osoby zakażonej bakterią Legionella pneumophila. Zgodnie z podanymi informacjami, był to pacjent 70-letni, z wieloma chorobami, w tym z chorobą nowotworową. To już czwarta ofiara serii zakażeń legionellą. Pierwsza osoba zmarła we wtorek 22 sierpnia, o zgonach dwóch kolejnych pacjentów informowano w środę rano.

Sytuacja kryzysowa związana z legionellą w Rzeszowie pogarsza się z dnia na dzień. Prewencyjnie ma zostać przeprowadzona dezynfekcja sieci wodociągowej. Urzędnicy podkreślają, że sama akcja dezynfekcji nie będzie miała wpływu na życie i zdrowie pacjentów. Brak dezynfekcji z kolei może sprzyjać rozprzestrzenianiu się zakażeń legionellą. Choć na ten moment ich źródło pozostaje nieznane.

Z 71 chorych, 68 osób jest hospitalizowana w Rzeszowie, a dwie w Dębicy. O tych osobach wiadomo, że pracowały w Rzeszowie. Jeden pacjent jest leczony w Przemyślu.

Jak przekazał dyrektor rzeszowskiego sanepidu, Jaromir Ślączka, 20 nowych zakażeń to przypadki potwierdzone u pacjentów, którzy już wcześniej byli w szpitalu z podejrzeniem zachorowania na legionellozę. To najnowsze dane, na dzień 23 sierpnia.

"Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać". Kobiety w Rzeszowie wyszły na ulice!

Legionella w Rzeszowie - stan pacjentów

O trzech osobach przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena mówi się, że są w ciężkim stanie na OIOMie. Informacje te podał rzecznik szpitala, Andrzej Sroka. Stan siedmiorga pacjentów się poprawia. Chorzy są na ten moment na oddziałach: nefrologicznym, urologicznym, gastroenterologicznym i onkologicznym.

Legionella w Rzeszowie - źródło zakażeń nieznane

Cały czas rwa ustalanie źródła zakażeń. Wyniki badań mają być znane w najbliższy poniedziałek. Pobrano próbki z punktów poboru wody oraz z domów zakażonych pacjentów. W mieście powołano sztab kryzysowy. Na najbliższy weekend 26-27 sierpnia, zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej, uprzedzając mieszkańców, że mogą wyczuwać w wodzie większą ilość chloru.

Legionella pneumophilia to bakteria obecna m.in. w mokrej glebie i wodzie, może bytować zarówno w zbiornikach naturalnych, jak i sztucznych czy w instalacji wodnej, czy w klimatyzacji. Wysokie temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza sprzyjają jej rozwojowi. Do rozmnażania tej bakterii konieczna jest temperatura w przedziale 40-60 stopni.

Legionelloza - jak można się zarazić, objawy

Zakażenie jest możliwe drogą oddechową, przez aspirację skażonej wody lub aerozolu. Nie ma dowodów, aby choroba przenosiła się z człowieka na człowieka lub drogą pokarmową. Osoby starsze i z chorobami towarzyszącymi są szczególnie narażone na zakażenie i ciężki przebieg choroby. Objawy legionellozy występują w ciągu 2-10 dni od zakażenia i obejmują:

  • bóle głowy
  • gorączkę
  • dreszcze
  • wymioty
  • biegunkę
  • kaszel
  • w poważnych przypadkach zapalenie płuc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki