Leczenie niepłodności dało zaskakujący efekt. Na świat przyszły bliźnięta syjamskie

2022-04-25 12:20

Dzielą wątrobę, pęcherz i jelita, mają wspólną, zrośniętą nogę i po jednym sercu. To "cuda, które stale się przytulają" - jak mówią szczęśliwi rodzice. W londyńskim University College Hospital przyszły na świat bliźniaczki syjamskie, a ich mama zaszła w ciążę w pierwszym cyklu po leczeniu niepłodności.

Leczenie niepłodności dało zaskakujący efekt. Na świat przyszły bliźnięta syjamskie
Autor: ITV News

Annabelle i Isabelle urodziły się w marcu. Sześciotygodniowe obecnie bliźniaczki syjamskie mają oddzielne serca, dzięki czemu możliwe będzie ich rozdzielenie.

Już pierwsze USG wykazało anomalię

Rodzicami niezwykłych bliźniaczek - bo taka ciąża zdarza się raz na 2,5 miliona przypadków - są Hannah i Dan Bateson z Toomebridge w Irlandii Północnej. Para przez długi czas bezskutecznie starała się o dziecko. W końcu zgłosili się do jednej z klinik leczenia niepłodności. Ku zaskoczeniu lekarzy kobieta zaszła w ciążę zaledwie po jednym cyklu leczenia.

Nie była to jednak zwykła ciąża. Już pierwsze badanie USG wykazało, że bliźnięta są ze sobą zrośnięte. Jeszcze przed porodem lekarze wiedzieli, że dziewczynki dzieliły kilka części ciała, nie byli jednak w stanie ocenić, które z narządów kluczowych dla życia są podwójne, a które pojedyncze. "Przez cały ten czas żyliśmy w stanie zawieszenia. Wiedzieliśmy, że dziewczynki są zrośnięte, ale niewiele poza tym" - mówiła matka bliźniaczek w wywiadzie dla ITV News.  

Poród odbył się w londyńskim University College Hospital. Dziewczynki przyszły na świat przez cesarskie cięcie, a zabieg nadzorował zespół specjalistów. "To małe cuda. Cud to słowo, którego używaliśmy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że je mamy” powiedziała pani Bateson.

Jakie są objawy ciąży bliźniaczej?

Jedno ciało, dwie głowy i dwa serca

Annabelle i Isabelle są zrośnięte ze sobą od klatki piersiowej do miednicy. Mają wspólny pęcherz, jelito, jedną wątrobę, po jednej nodze - i wspólną, zrośniętą. Ale co najważniejsze, każda z nich ma swoje serce. A dzięki temu można będzie je rozdzielić. Rodzina przygotowuje się do wyzwań związanych z operacją, którą zaplanowano na maj.

Jak wyjaśniła ich mama: "Ich małe ciałka są inne. Dziewczynki będą miały protezy nóg - każda z nich będzie miała jedną nogę i po jednej protezie". Już wiadomo jednak, że na jednej operacji się nie skończy: Annabelle i Isabelle przez najbliższych kilkanaście lat będą potrzebowały wielu zabiegów po to, by mogły normalnie funkcjonować.

Jak powstają bliźnięta syjamskie?

Bliźnięta rodzą się, gdy z jednego zapłodnionego jaja rozwiną się dwa pojedyncze zarodki. Taki podział ma zwykle miejsce w ciągu dwóch pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Każdy z zarodków rozwija następnie oddzielne narządy i tkanki. W przypadku bliźniąt syjamskich podział zapłodnionej komórki jajowej jest wadliwy, w efekcie czego zarodki nie rozdzielają się do końca i są połączone częścią tkanek, często też narządami.

Żywe narodziny bliźniąt syjamskich zdarzają się statystycznie w połowie przypadków, a około 35 proc. dzieci przeżywa zaledwie jeden dzień. Szanse na ich przeżycie i rozdzielenie zależą od wielu czynników, w tym od tego, w którym miejscu są zrośnięte (mogą być zrośnięte klatką piersiową, miednicą, jamą brzuszną a nawet głową) oraz tego, które narządy mają wspólne. Zdarza się, że operację rozdzielenia przeżywa tylko jedno z dzieci. Nie można rozdzielić bliźniąt, które mają wspólne serce. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki