Leczenie na NFZ za granicą? Oto jakie warunki musisz spełnić
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że dzięki temu, iż od 20 lat jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wielu pacjentów do tej pory mogło skorzystać z leczenia za granicą. Wbrew pozorom nie chodzi o pojedyncze przypadki, kiedy ktoś podczas wakacji skorzystał z karty Europejskiej Karty Zdrowia z powodu infekcji, czy urazu. To chorzy zupełnie innej kategorii.
Leczenie za granicą na NFZ kojarzy się głównie ze wspomnianą już kartą EKUZ, która uprawnia nas do otrzymania pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej. Natomiast jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez NFZ, tylko w ubiegłym roku wydano 126 zgód na leczenie planowe poza granicami kraju.
Leczenie planowe za granicą? NFZ dopuszcza taką możliwość
Możliwość leczenia planowego za granicą na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia daje pacjentom szansę szybsze uzyskanie pomocy. Jednak aby to mogło się stać, konieczne jest uzyskanie zgody Prezesa NFZ. To możliwe w dwóch określonych przypadkach, a mianowicie:
- jeśli pacjent jest zapisany na listę oczekujących na wykonanie określonego świadczenia w Polsce, ale leczenie nie może zostać przeprowadzone w terminie niezbędnym (czas oczekiwania jest zbyt długi w stosunku do aktualnego stanu zdrowia),
- leczenie, które jest dla pacjenta niezbędne, nie może zostać przeprowadzone w placówkach na terenie Polski.
Podstawą do udzielenia świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski jest “Dokument S2” określany jako Formularz E112. Tego rodzaju dokumentacja może stanowić podstawę rozliczenia poszczególnych etapów leczenia.
By móc ubiegać się o zgodę Prezesa NFZ, pacjent musi wypełnić właściwy wniosek w zależności, która z powyższych sytuacji go dotyczy, a następnie złożyć go wraz z niezbędnymi załącznikami w Centrali NFZ na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
NFZ wydaje zgody na leczenie za granicą. Unia pomaga tysiącom pacjentów
Najnowszy raport NFZ wykazuje, że tylko w 2022 roku w całej Wspólnocie Unii Europejskich wydano aż 24 tys. dokumentów poświadczających możliwość leczenia za granicą. Natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia w 2023 roku wydał 126 zgód na leczenie poza granicami Polski, a najdroższa kuracja chorego kosztowała 740 tys. złotych, był to pacjent z nowotworem, który wymagał specjalistycznej operacji, koszty pokrył NFZ.
Kolejnym przykładem tego, że mamy szansę skorzystać z planowego leczenia za granicą, jest roczne dziecko z problemami kariologicznymi. W 2023 roku konieczna była interwencja chirurgiczna w Stanach Zjednoczonych, malutki pacjent otrzymał zgodę i NFZ zapłacił za jego leczenie ok. 6,5 mln złotych.
Akademia NFZ wyjaśnia jak ubiegać się o możliwość leczenia za granicą. W tym celu przygotowano film instruktażowy, który zamieszczamy poniżej. Webinarium podzielono na dwie części, a mianowicie wiedza merytoryczna oraz pytanie i odpowiedzi. Warto obejrzeć całość, by dokładnie zrozumieć zasady.