Lawinowy wzrost zakażeń. Tysiące chorych tuż za polską granicą

2024-03-18 13:49

Rok 2023. Analizowany okres: od stycznia do kwietnia. Liczba przypadków w Polsce: 72. Teraz weźmy dla porównania rok 2024. Okres, tym razem od stycznia do połowy marca. I liczba, która brzmi niepokojąco na zeszłorocznym tle: 310 zachorowań. U naszych południowych sąsiadów, w tym samym czasie, pacjentów liczą już w tysiącach.

Lawinowy wzrost zakażeń. Tysiące chorych tuż za polską granicą
Autor: Getty Images

Krztusiec w Czechach - wzrost zakażeń

BBC alarmuje: w Czechach przybywa zachorowań na krztusiec. W tym roku odnotowano już 3084 przypadki zachorowania. To rekord, od ponad 60 lat nie było tak wielu zakażeń.

CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej zachorowań na krztusiec. Objawy jak przy Covid-19

Dlaczego ta choroba tak bardzo się rozprzestrzenia, chociaż istnieje szczepionka na krztusiec? Zdaniem specjalistów przyczyną wzrostu zakażeń w Czechach jest brak pełnych szczepień przeciwko krztuścowi. Największy wzrost zakażeń stwierdza się wśród czeskich nastolatków.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo odpytani, odc. 16 Choroby gardła

Dzieci, które nie są zaszczepione przeciwko krztuścowi, muszą opuścić szkoły? 

BBC odnotowuje, że w całej Europie przybywa przypadków krztuśca. Czesi starają się zahamować przyrost zachorowań na krztusiec. W Pradze wydano rozporządzenie, że dzieci nieszczepione na krztusiec nie będą mogły uczęszczać do szkół, w których odnotowane będą potwierdzone przypadki zachorowań.

Jednak decyzję tę oprotestowały czeskie organy ds. zdrowia publicznego, zwracając uwagę, że szkoły nie mają takich uprawnień. Epidemiolodzy stoją jednak na stanowisku, że praskie zalecenia są słuszne. Wskazują na fakt, że w okresie pandemii, analogiczne rekomendacje wystosowało czeskie Ministerstwo Zdrowia.

Krztusiec - co to za choroba, szczepienia na krztusiec

Krztusiec, czyli tzw. czarny kaszel, to choroba, przeciwko której szczepienia w Czechach są obowiązkowe. Powinny być podawane razem ze szczepieniem przeciwko błonicy, polio i tężcowi już w pierwszych tygodniach życia.

CZYTAJ TEŻ: "Zapomniana choroba" wraca ze zdwojoną siłą. Fala zachorowań w całej Polsce

Przed rokiem 1958, kiedy to wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi w Czechach, każdego roku odnotowywano wiele ofiar śmiertelnych wśród niemowląt i dzieci.

Wiadomo jednak, że każdego roku kilka procent rodziców nie szczepi dzieci w niemowlęctwie. Dawek szczepionki na krztusiec powinno być 5, ale jak wiadomo z oficjalnych danych, każdą kolejną dawkę przyjmuje mniejsza liczba osób.

Skutkiem może być brak odporności u nie w pełni zaszczepionego pacjenta. Dorośli z olei nie decydują się na korzystanie ze szczepień przypominających.

Vlastimil Válek czeski minister zdrowia wyjaśnił w lokalnej telewizji, że wzrost zachorowań na krztusiec w Czechach to skutek niepełnych wyszczepień i odrzucenia restrykcji sanitarnych po epidemii covidu.

Krztusiec – objawy u dzieci i dorosłych

Krztusiec daje objawy, które na początku przypominają przeziębienie lub inną infekcję gardła i górnych dróg oddechowych. Z czasem pojawiają się długie i silne napady kaszlu, które mogą trwać nieprzerwanie nawet kilka minut.

Charakterystycznym objawem krztuśca jest nasilenie symptomów w nocy. Jeśli popularne testy diagnostyczne na RSV, grypę i covid dają wynik ujemny, może okazać się, że niezbędne są dalsze badania, celem potwierdzenia (lub wykluczenia) zachorowania na krztusiec.

Zgodnie z informacjami udostępnianymi na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce w roku 2022 na krztusiec chorowało 371 osób. W 2023 było już 927 takich przypadków. Na prognozy i bilanse dotyczące roku 2024, jest jeszcze za wcześnie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki