LAVLI uszkadza wątrobę. To nowa choroba autozapalna
Naukowcy z amerykańskiego NIAID odkryli kolejną chorobę autozapalną. LAVLI ma podłoże genetyczne, daje charakterystyczne objawy i może doprowadzić do zwłóknienia wątroby. Jak dotąd schorzenie zidentyfikowano u trójki dzieci, które nie były ze sobą spokrewnione.
Chorobę po raz pierwszy odkryto u niemowlęcia w wyniku testów genetycznych. Potwierdziły one obecność mutacji w LYN, genie, który koduje białko kinazy i reguluje odpowiedź immunologiczną organizmu.
Nieco później okazało się, że dwóch innych małych pacjentów - którzy nie byli spokrewnieni z pierwszym chłopcem - ma podobne objawy, a w tym samym genie dzieci mają jeszcze dwie mutacje.
O odkryciu poinformowano w artykule, jaki ukazał się w Nature Communicarions.
LAVLI daje charakterystyczne objawy
Nową chorobę nazwano LAVLI, co jest skrótem od słów Lyn associated vasculopathy and liver fibrosis (waskulopatia i zwłóknienie wątroby związane z kinazą Lyn).
U wszystkich trzech chłopców wkrótce po urodzeniu rozwinęły się choroby związane z mutacją w genie LYN. Tuż po porodzie mieli oni neutrofilowe zapalenie małych naczyń skórnych - zaburzenie immunologiczne, w przebiegu którego duża liczba neutrofili (rodzaju białych krwinek, które są pierwszą linią obrony przed infekcjami) doprowadza do stanu zapalnego naczyń i ich uszkodzenia.
Jak podano, po porodzie dzieci miały wysypkę plamistą, ogólnoustrojowy stan zapalny, rumień okołooczodołowy, ból jąder i brzucha, a także hepatosplenomegalię - termin ten określa jednoczesne powiększenie wątroby i śledziony.
U dwóch z nich w pierwszym roku życia doszło do wczesnego zwłóknienia wątroby, czyli stanu, kiedy w wątrobie, na skutek powtarzających się stanów zapalnych tworzy się tkanka bliznowata. Konsekwencją tego stanu może być niedokrwienie wątroby i jej niewydolność.
Lekarzom udało się zahamować postęp choroby
"Badanie wykazało, że kinaza Lyn była zawsze aktywna i niezdolna do wyłączenia się u trzech pacjentów z mutacją LYN , co zwiększyło migrację neutrofili, zmieniło sygnały zapalne i aktywowało komórki wątroby wywołujące blizny i zwłóknienie" - napisano w komunikacie.
Lekarzom udało się wyleczyć ogólnoustrojowy stan zapalny przy wykorzystaniu inhibitora TNF, z kolei zwłóknienie wątroby wyleczono za pomocą dazatynibu - inhibitora Src, wykorzystywanego w leczeniu niektórych chorób nowotworowych.