Lasy Państwowe radzą, jak nie przyrządzać kurek. Warto znać te zalecenia
Jesienna aura sprzyja korzystaniu z darów natury. Sezon na grzyby już się rozpoczął. Do jednych z chętniej zbieranych grzybów należą kurki. Słyną one z niepowtarzalnego smaku i właściwości. Okazuje się jednak, że ich walory zdrowotne można łatwo zabić. Leśnicy radzą, w jaki sposób lepiej nie obchodzić się z kurkami.
Kurki (czyli tzw. pieprznik jadalny), to jedne z najpopularniejszych jadalnych grzybów w Polsce. Zawierają wiele właściwości zdrowotnych. Są bogate w witaminę A, C oraz D. Mają też śladowe ilości witamin z grupy B. Są też źródłem potasu – w 100 g aż 506 mg. Wykazują również działanie przeciwpasożytnicze.
Jak nie przyrządzać kurek? Lasy Państwowe radzą
Te wartości odżywcze bardzo łatwo stracić przez niewłaściwy sposób przyrządzania tych grzybów. Ta kwestia została poruszona na twitterowym koncie Lasów Państwowych. Udostępniono tam porady, które dotyczą obróbki kurek. Okazuje się, że wiele osób popełnia podstawowy błąd, zabijając tym samym substancje zawarte w kurkach.
Według komunikatu Lasów Państwowych, kurki tracą swoje właściwości w temperaturze powyżej 55 stopni Celsjusza oraz pod wpływem soli. Oznacza to, że wszelka obróbka termiczna tych grzybów typu gotowanie lub smażenie, zabija właściwości zdrowotne kurek. Nadleśnictwo Kluczbork radzi, by zachować pełne właściwości tych grzybów, warto je suszyć. W ten sposób będą mogły nam posłużyć przez długi czas jako przyprawa do zup, sałatek, mięs czy sosów.