Kwarantanna w walce z pandemią COVID-19. Jakie kraje europejskie przedłużają ograniczenia?
W Polsce trwa kwarantanna narodowa, która ma obowiązywać jak na razie do końca stycznia. Inne państwa europejskie tak samo nie znoszą obostrzeń epidemicznych – przedłużają obecne ograniczenia lub wprowadzają nowe po to, aby powstrzymać pandemię COVID-19. Zobacz, jak wygląda sytuacja w innych krajach!
Aby pokonać epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 każdy kraj wprowadził obostrzenia epidemiczne. W Polsce obowiązuje również kwarantanna narodowa, która została przedłużona do końca stycznia. Zrobiliśmy przegląd po innych krajach europejskich, by zobaczyć, jak u nich wygląda tzw. lockdown.
Francja: przedłużona godzina policyjna
Zaczniemy od Francji, w której premier Jean Castex zdecydował, że wydłuży o dwie godziny obowiązującą w całym kraju godzinę policyjną. Od soboty wprowadzony jest zakaz wychodzenia z domu między godz. 18 a 6 rano. Każde wyjście musi być uzasadnione – czyli trzeba podać powód, jakim może być m.in. praca, wizyta u lekarza czy ważne przyczyny rodzinne. W takich okolicznościach Francuzi muszą mieć przy sobie specjalne zaświadczenie z jego danymi i powód, dla którego przebywa poza miejscem zamieszkania. Przedłużona godzina policyjna ma trwać przez co najmniej 15 dni.
Jak zapowiedział Jean Castex, rząd nie zamierza na razie wprowadzić kolejnej całkowitej kwarantanny dopiero w momencie pogorszenia sytuacji epidemicznej. Francja również chce uniknąć zamykania szkół, w związku z tym rządzący zaostrzyli przepisy sanitarne w placówkach oświatowych. Mają być przeprowadzane masowe badania uczniów na koronawirusa SARS-CoV-2. Premier Francji dodał też, że bary i restauracje zostaną zamknięte co najmniej do połowy lutego. Zamknięto też działalność kin, teatrów, muzeów i siłowni.
Niemcy: przedłużona kwarantanna
W Niemczech obowiązuje kwarantanna do 31 stycznia br. Jak przekazała kanclerz Angela Merkel, nie wyklucza opcji, że obowiązujące ograniczenia epidemiczne mogą zostać przedłużone aż do Wielkanocy, czyli do początku kwietnia. Do tej sprawy odniósł się również minister zdrowia Jeans Spahn, stwierdzając, że „obostrzenia nie będą całkowicie zniesione w lutym, a utrzymanie części restrykcji może być konieczne przez kolejne 2-3 miesiące”.
Na terenie Niemiec są zamknięte sklepy, które nie sprzedają podstawowego asortymentu oraz zakłady usługowe, bary i restauracje. Większość uczniów uczy się zdalnie. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą się spotykać najwyżej z jedną inną osobą spoza swojego domu.
Do tego w powiatach, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, można się przemieszczać najdalej na 15 km od miejsca zamieszkania. Zaostrzono też zasady wjazdu do kraju - oprócz przedstawiania testu trzeba przejść 10-dniową kwarantannę.
Portugalia: „każdy obywatel musi zostać w domu”
Portugalczycy zostali objęci ogólnokrajową kwarantanną, która ma trwać rok. Premier Antonio Costa powiedział wprost, że każdy Portugalczyk musi zostać w domu. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, obowiązkowa ma być praca zdalna. Mimo nowych obostrzeń, szkoły, sklepy spożywcze, apteki i świątynie pozostaną nadal otwarte. Jak na razie są zmuszone zawiesić działalność m.in. siłownie, zakłady fryzjerskie. Restauracje zaś będą mogły jedynie sprzedawać dania na wynos.
Włochy: obowiązuje stan wyjątkowy
Decyzją rządu Włoch stan wyjątkowy ma trwać do 30 kwietnia. Oprócz tego do 15 lutego utrzymania będzie zakaz podróży między regionami bez podania ważnej przyczyny. Natomiast do 5 marca ma obowiązywać limit dwóch osób, nieobejmujący dzieci poniżej 14 r.ż., które można przyjąć w prywatnym mieszkaniu. Nie została również zniesiona godzina policyjna w godzinach od 22 do 5 rano. W regionach o niższym ryzyku zakażeń, określanych jako strefa żółta, otwarte będą bary i restauracje.
Wielka Brytania: zakaz wychodzenia z domu
Z informacji podanych przez minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel wynika, że, aktualne restrykcje mają być bardziej rygorystycznie egzekwowane przez policję. Brytyjczycy nie mogą wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. Poza tym są zamknięte szkoły i sklepy niesprzedające towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia, obejmującymi osoby mieszkające samotnie, lub koniecznością opieki nad dziećmi.
Premier Wielkiej Brytanii wyraził ostatnio nadzieję, że „być może ograniczenia epidemiczne mogą zostać poluzowane w połowie lutego”.
Dania: przedłużone restrykcje do lutego
Ograniczenia w Danii zostały przedłużone do 7 lutego. Jako przyczynę podano szybkie szerzenie się w kraju nowego, uważanego za bardziej zaraźliwy, wariantu koronawirusa, po raz pierwszy wykrytego w Wielkiej Brytanii. W kraju nieczynne są centra handlowe poza sklepami spożywczymi i aptekami, nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie, w spotkaniach może brać udział do pięciu osób. By wjechać do Danii, trzeba przedstawić negatywny wynik badania na obecność SARS-CoV-2.
Belgia: lockdown do marca
Władze Belgii poinformowały o przedłużeniu obowiązującej w kraju kwarantanny do 1 marca. Ograniczenia obejmują m.in. zamknięcie zakładów usługowych, barów, restauracji, miejsc rozrywki i obiektów sportowych. Wprowadzono też obowiązek pracy zdalnej, gdzie jest to tylko możliwe. Możliwe jest utrzymywania bliskiego kontaktu (niewymagającego utrzymywania półtorametrowej odległości) z tylko jedną osobą spoza swojego gospodarstwa domowego. W całym kraju między północą a godz. 5 trwa godzina policyjna. W Walonii i Brukseli została ona wydłużona i obowiązuje od godz. 22 do 6. Władze Walonii zdecydowały, że ograniczenie będzie stosowane do 15 lutego, w Brukseli potrwa do 1 marca.
Źródło: PAP